ارتودنسی در بارداری

یکی از سوالات بسیار رایج مراجعین به مطب دکتر مهسا شریعتی، این است که آیا در طول درمان ارتودنسی می توان باردار شد؟  آیا بارداری با درمان ارتودنسی تداخل دارد ؟ و یا اینکه ارتودنسی دندان خطراتی برای جنین در طول بارداری دارد یا خیر؟ اگر شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

صحبت های دکتر مهسا شریعتی در رابطه با ارتودنسی در بارداری

 

خوشبختانه درمان های ارتودنسی و بریس های ارتودنسی خطری برای جنین نداشته و بارداری هیچ گونه تداخلی با درمان های ارتودنسی ندارد. اما شایان ذکر است که در طول دوران بارداری بهتر است که از بیمار رادیوگرافی گرفته نشود و اگر بیماران عزیز قصد بارداری همراه با درمان ارتودنسی دارند، به متخصص ارتودنسی خود این موضوع را اطلاع دهند تا تمام رایوگرافی های لازم همان ابتدای کار تهیه شود و بعد از آن اقدام به بارداری صورت گیرد.

توصیه می شود در دوران بارداری که التهابات لثه به دلیل تغییرات هورمونی بسیار شایع است، بیماران عزیز بیشتر به سلامت دهان و دندان های خود توجه کنند، البته بسته به شرایط بیمار ممکن است طرح درمان های خاص برای بیماران باردار انجام شود اما به طور کلی درمان های ارتودنسی هیچ گونه ضرر و زیانی برای بیماران باردار نخواهد داشت.

استفاده از ابزار های ارتودنسی در طول بارداری

خیلی بیماران در طول درمان ارتودنسی باردار می شوند. همانطور که در ابتدا گفته شد جای نگرانی نیست، استفاده از بریس ها چه در دوران بارداری و چه شیر دهی هیچ گونه خطری برای جنین و درمان ارتودنسی ایجاد نمی کند.

تنها لازم است خانم های باردار که همزمان ارتودنسی دندان هم استفاده می کنند، اقدامات احتیاطی خاصی را در نظر داشته باشند. پوسیدگی دندان، التهاب و عفونت لثه از مشکلات شایعی است که در این دوران اغلب از آن شکایت می شود. لازم است خانم های باردار در این دوران بهداشت دهان و دندان خود را بیشتر از قبل رعایت کنند .

ارتودنسی در بارداری

تکنیک استفاده از بریس در خانم های باردار

درمان های ارتودنسی در طول بارداری با توجه به نیاز بیمار متفاوت است. لازم است قبل از انتخاب روش درمان متخصص ارتودنسی معاینات لازم را انجام دهد تا بهترین روش درمان ارتودنسی انتخاب شود.

برخی از روش های ارتودنسی وجود دارند که مناسب برای خانم های باردار نیستند، در مقابل روش هایی هم هستند که می توان در زمان کوتاه تری ناهنجاری های دندانی را برطرف کرد، این روش ها شامل:

استفاده از بریس های سنتی :

این نوع از سیم ها  و براکت ها برای اعمال فشار به دندان ها استفاده می شوند.در این روش از ارتودنسی فشار وارد شده به دندان ها سبب قرار گیری مناسب دندان ها در موقعیت خود می شوند.

استفاده از ارتودنسی نامرئی در بارداری:

در ارتودنسی نامرئی با کمک پلاستیک های شفاف فشار به دندان ها برای حرکت آن ها اعمال می شود. لازم به ذکر است که در این روش ارتودنسی پلاستیک ها قابل رویت نیستند، همچنین افراد می توانند در زمان مسواک زدن و یا خوردن غذا این پلاستیک های ارتودنسی را از دهان خارج کنند.در ارتودنسی نامرئی فرد مشکل مسواک زدن را ندارد در نتیجه التهاب کمتر دیده می شود و به نسبت بریس های سنتی برای خانم های باردار مناسب تر هستند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین