ارتودنسی رنگی چیست؟ (انتخاب بهترین رنگ برای کش ارتودنسی)

ارتودنسی رنگی چیست؟
در خصوص ارتودنسی رنگی باید بگوییم که ما واقعا درمان مستقلی به این نام نداریم. در واقع ما دسته بندی جدیدی در ارتودنسی در کنار نامرئی، ثابت، متحرک و … به اسم رنگی نداریم

ارتودنسی رنگی بیشتر در کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود، شاید خیلی از افراد با ارتودنسی رنگی دندان آشنایی نداشته باشند، به همین دلیل می‌توان گفت، منظور از ارتودنسی رنگی حلقه‌های  کوچک پلاستیکی هستند که تنوع رنگی بسیاری دارند، اگر فرد از رینگ‌های رنگی در طول درمان خود استفاده کند، می‌توان گفت از ارتودنسی رنگی استفاده کرده است.اما چگونه بهترین رنگ ارتودنسی را انتخاب کنیم؟ به طور حتم نمی‌توان یک رنگ مشخص را به عنوان بهترین رنگ در ارتودنسی رنگی بیان کرد، زیرا انتخاب رنگ یک امر شخصی و بسته به علایق فرد دارد، خیلی از افراد هستند که به دلیل زیبایی ظاهری از انجام ارتودنسی امتناع می کنند این افراد بهتر است از رینگ‌های بی‌رنگ و یا ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. در این مقاله قرار است به سوالاتی از قبیل ارتودنسی رنگی چیست؟ چه کسانی به دنبال ارتودنسی رنگی هستند؟ چطور بهترین و مناسبترین رنگ را برای ارتودنسی انتخاب کنیم؟ و … پاسخ داده شود.

آیا ارتودنسی رنگی وجود دارد؟

در دسته بندی‌های اصلی ارتودنسی در کنار مواردی مثل نامرئی، ثابت و متحرک و غیره‌، ارتودنسی رنگی، جایی ندارد. این نام فقط یک اصطلاح ساده است که برخی از افراد برای ارتودنسی ثابت بکار می‌برند.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید مرسوم‌ترین شیوه منظم کردن دندان‌ها، همان ارتودنسی ثابت و فلزی است که از سیم و براکت برای اصلاح ناهنجاری‌های دندان‌ها استفاده می‌شود.

جزئی‌تر که بخواهیم بررسی کنیم، هر بریس از براکت‌ها، باندها، سیم‌های قوس‌دار و الاستیک‌ها(کش‌های پلاستیکی) تشکیل می‌شوند.

به این صورت که براکت‌ها به جلوی دندان وصل می‌شوند و برای وصل شدن براکت‌ها به هم، از بین آن‌ها سیم قوس‌دار رد می‌شود.

باندهای فلزی نیز دورتا دور دندان‌های آسیاب انتهایی را می‌گیرند.

نهایتا الاستیک‌های مدنظر، به براکت‌های بالا و پایین برای اتصال آن‌ها به هم وصل می‌شوند. این الاستیک‌ها رنگ‌بندی مختلفی دارند.

استفاده از الاستیک های رنگارنگ در ارتودنسی، ارتودنسی رنگی را تعریف می‌کند

دقیقا همان الاستیک‌ها و کش‌های رنگی منظورمان از ارتودنسی رنگی هستند. این الاستیک‌ها، نوارهای لاستیکی باریک اما محکمی هستند که در تمام رنگ‌های دلخواه موجود است.

ارتودنسی رنگی

چه کسانی بیشتر خواستار ارتودنسیهای رنگی هستند؟

در استفاده از کش ها یا الاستیک‌های ارتودنسی، بیشتر بیمارانی که ارتودنسی ثابت دارند، بهره می‌برند. این الاستیک‌ها وظیفه مرتب کردن دندان‌ها را در جهات مشخص دارند. در کل افراد چه درگذشته و گاها اکنون، تمایل دارند که کش‌های بی رنگ یا سفید را انتخاب کنند، اما این روزها بیشتر پیش می‌آید که کودکان، نوجوانان و برخی جوانان دوست داشته باشند کش‌های رنگی را انتخاب کنند. بنابراین، این گروه از افراد بیشتر به ارتودنسی رنگی علاقه‌مندند.

چگونه میتوانیم بهترین و مناسبترین رنگ را برای ارتودنسی انتخاب کنیم؟

در ادامه، چند مورد ساده از معیارها و عواملی که می‌توانید در انتخاب ارتودنسی رنگی بهتر، مد نظر قرار دهید و نهایتا رنگ مناسبی را برای خودتان یا فرزندتان انتخاب کنید ذکر شده است.

۱- استفاده از مشاوره متخصص ارتودنسی خود

انتخاب رنگ مناسب برای بریس‌های شما ممکن است کار مشکلی باشد، به خصوص اگر برای اولین بار به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید. می‌توانید از متخصص خود در ارتودنسی بخواهید که لیستی از رنگ‌ها یا ترکیبات رنگی که به نظرشان برای شما مناسب است را برایتان تهیه کنند. همچنین، متخصص شما می‌تواند رنگ‌های غالبی که اکثر مراجعان از آن استقبال می‌کنند و ملاک انتخابشان را به شما پیشنهاد دهد.

ارتودنسی رنگی برای بچه ها و نوجوانان

۲- ترکیب چند رنگ با هم

سوال برخی این‌ است که آیا می‌توانند چند رنگ ارتودنسی را با هم انتخاب کنند؟ بله، این امکان وجود دارد. با این حال، به خاطر مسائل زیبایی، بهتر است رنگ‌های انتخابی شما با هم هماهنگ و ست باشند. حتی بهتر است که یک رنگ غالب را انتخاب کرده و سایر رنگ‌ها را متناسب با آن رنگ غالب انتخاب کنید تا ظاهر زیبا و یکپارچه‌ای را ایجاد کنید.

۳- انتخاب رنگ مورد علاقه

انتخاب رنگی که برایتان معنای خاصی دارد و سال‌هاست رنگ مورد علاقه‌تان بوده، می‌تواند راهی خوبی برای انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی باشد. به عنوان مثال، می‌توانید رنگ پرچم کشور، رنگ پیراهن تیم ورزشی مورد علاقه یا رنگ‌های طبیعی که بیشتر در اطراف خود می‌بینید را به عنوان رنگ کش‌های خودتان انتخاب کنید. به دنبال رنگی باشید که به شما بیشتر خوشایند است و با آن راحت‌تر هستید.

۴- رنگ متناسب با تناژ پوست

نحوه دیگر در انتخاب بهترین رنگ، در نظر گرفتن تناژ پوست یا رنگ موی شما است. باید رنگی را انتخاب کنید که با تناژ پوست شما هماهنگی داشته باشد. برای پوست یا موهای تیره، می‌توانید رنگ‌های روشن‌تری مانند آبی، صورتی یا بنفش را انتخاب کنید. برای پوست یا موهای روشن و سفید، رنگ‌های ملایم یا تیره‌تری مانند قرمز، بنفش، بنفشی یا سبز آبی را انتخاب کنید.

۵- تکمیل و تناسب با چشمان شما

باید رنگ ارتودنسی خود را طوری انتخاب کنید که با رنگ چشمانتان سازگار باشد و زیبایی چشمان شما را بیشتر کند. از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که رنگ ارتودنسی را طوری انتخاب کند که چشمانتان را بزرگتر و جذاب‌تر نشان دهد. وقتی لبخند می‌زنید، ارتباط بین چشم و لبخندتان ملموس باشد.

۶- هماهنگی با رنگ لباس‌ها

رنگ لباس‌هایی که عموما توسط شما پوشیده می‌شوند، می‌توانند راهنمای خوبی برای انتخاب رنگ ارتودنسی باشند. اگر لباس‌های شما رنگ‌های ملایمی دارند، می‌توانید رنگ الاستیک‌ها را نیز به همان رنگ لباس‌ها انتخاب کنید. اگر رنگ لباس‌هایتان معمولاً روشن است، سعی کنید یک رنگ خنثی برای الاستیک‌ها انتخاب کنید تا با رنگ لباس‌ها به خوبی ترکیب شود. اگر لباس‌هایی با رنگ تیره می‌پوشید، سعی کنید رنگ ارتودنسی خود را روشن انتخاب کنید تا لبخندتان بیشتر به چشم بیاید.

۷- رنگ‌هایی که نباید انتخاب کنید

انتخاب رنگ کش‌ها برای دستگاه ارتودنسی بسیار مهم است. برخی از رنگ ها می‌توانند لبخند و دستگاه شما را زشت کنند، از جمله رنگ‌های سفید، ارتودنسی مشکی، قهوه‌ای و سبز. رنگ سفید بریس‌ها باعث می‌شود دندان‌های شما زردتر به نظر برسند. همچنین، بریس های سفید به سرعت کثیف می‌شوند، به ویژه اگر مصرف نوشیدنی‌های تیره مانند قهوه در شما بالا است.

همچنین، انتخاب رنگ‌های مشکی، سبز و قهوه‌ای توصیه نمی‌شود. زیرا به نظر می‌رسد که مواد غذایی در نزدیکی بریس هایتان مانده است و شما دندان هایتان را مسواک نمی‌زنید. همچنین، از رنگ زرد نیز بهتر است پرهیز کنید، زیرا باعث می‌شود دیگران بپندارند دندان‌های شما زرد است. از ترکیب این رنگ‌ها نیز بهتر است اجتناب شود.

۸- استفاده از ارتودنسی شفاف

اگر دوست دارید دستگاه ارتودنسی نامرئی داشته باشید، باید بدانید که برخی از افراد اصلاً نمی‌خواهند دستگاه ارتودنسی آنها قابل مشاهده باشد. آنها به دنبال ارتودنسی نامرئی و شفاف هستند. یکی از انواع دستگاه های نامرئی، اینویزیلاین‌ها هستند که پلاک‌های شفافی هستند و به نوعی قالب دندان محسوب می‌شوند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و شما تحت درمان ارتودنسی هستید بدون این که مشخص باشد.

۲ دیدگاه

    1. بستگی به علایق دخترتان دارد. خیلی از بیماران تمایل به دیده شدن ارتودنسی ها در دندان ها ندارد و خیلی دیگر هم بر عکس.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین