ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یک نوع از درمان ارتودنسی پشت دندانی است که در این مقاله به طور جامع مورد بررسی قرار گرفته است. این مدل ارتودنسی، در مقایسه با روش‌های دیگر، کاملا مخفی و نامرئی است و کسی متوجه نمی‌شود که شما ارتودنسی انجام داده‌اید. اگر مایلید جزئیاتی دقیق از این روش ارتودنسی و نحوه اجرای آن، همچنین مزایا و معایب آن بدست آورید، این مقاله را حتماً مطالعه کنید.

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
همین الان نوبت خودتون رو رزرو کنید

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال یک نوع از درمان ارتودنسی پشت دندانی است که در این روش وسایل ارتودنسی، از جمله سیم و براکت، در نزدیکی زبان یا در ارتباط با زبان قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر، در این روش وسایل درمانی به پشت دندان‌ها اتصال داده می‌شوند، در مقابل روش معمولی ارتودنسی که وسایل به جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند. این روش به عنوان یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی شناخته می‌شود.

چه فرقی بین ارتودنسی معمولی و ارتودنسی لینگوال وجود دارد؟

همانند آنچه پیشتر اشاره کردیم، بریس‌های زبانی در ارتودنسی لینگوال، مشابه ارتودنسی ثابت بوده و از جنس فلزی طراحی شده‌اند، با این تفاوت مهم که این بریس‌ها در ارتودنسی لینگوال، پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و قابل مشاهده نیستند. همانطور که حتما شما هم می‌دانید، در ارتودنسی معمولی، بریس‌ها به سطح جلوی دندان‌ها اتصال می‌یابند و بنابراین به راحتی قابل مشاهده هستند. در ارتودنسی لینگوال، رویکرد به این صورت است که بریس‌ها دیگر در معرض دید قرار نمی‌گیرند. این اقدام به چه هدفی انجام می‌شود؟

ارتودنسی لینگوال چیست؟
ارتودنسی لینگوال چیست؟

زیرا متخصص ارتودنسی آنها را به قسمت پشتی یا خلف دندان‌ها متصل می‌کند. این تکنیک به خودی خود یک نوع ارتودنسی نامرئی است، زیرا بدون اینکه کسی به درمان شما پی ببرد،  دندان‌های شما شکلی متناسب و زیبا  خواهند گرفت.

کدام انتخاب مناسب تره؟

در قسمت قبل اشاره شد که استفاده از سیستم لینگوال در ارتودنسی، به عنوان نوعی از ارتودنسی نامرئی محسوب می‌شود. اطلاع دارید که ارتودنسی‌های نامرئی بهترین راهکار برای رفع مشکلات دندان‌های بزرگسالان هستند. به عبارت دیگر، در صورتی که در میانه سنین بزرگسالی به مشکل ارتودنسی دچار شوید، از این نوع درمان می‌توانید بهره ببرید، بدون اینکه اطرافیان شما متوجه روند درمان شما شوند. بنابراین، هرچند که این سیستم قابل استفاده برای کودکان و بزرگترها می‌باشد، به نظر می‌رسد که بزرگترها به طور عمده از این روش درمانی بهره‌ بیشتری می‌برند.

ارتودنسی لینگوال چیست و مزیت استفاده ار ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال

چه مشکلاتی توسط ارتودنسی پشت دندانی اصلاح می‌شود؟

وسایل ارتودنسی ثابت مانند لینگوال، قادر به اصلاح مشکلات جدی می‌باشند. بریس‌های زبانی یا لینگوال، به خوبی می‌توانند مشکلاتی نظیر انحراف شدید دندان‌ها را بهبود بخشند و حتی خمیدگی بیش از حد دندان‌ها را نیز اصلاح می‌کند. این نوع ارتودنسی به بهتر شدن سلامت دهان و دندان‌ها کمک می‌کند. به طور کلی، بریس‌های لینگوال قادرند موارد زیر را بهبود ببخشند:

  •  انحراف شدید دندان‌ها
  • تراکم دندان‌ها
  • مشکلات مختلف مال‌اکلوژن

ارتودنسی پشت دندانی به درمان اوربایت کمک کند؟

ارتودنسی لینگوال به عنوان یک نوع ارتودنسی پایدار، نه تنها مشکلات اوربایت دندان‌ها را بلکه موارد شدیدی از مال‌اکلوژن مانند کراس‌بایت و آندربایت را نیز به سادگی می‌تواند اصلاح کند. علاوه بر این، این سیستم همچنین می‌تواند ازدحام یا کراودینگ دندان و همچنین فاصله بین دندان‌ها را به خوبی برطرف کند.

 

چه مدت برای درمان ارتودنسی زبانی لازم است؟

طول مدت درمان ارتودنسی لینگوال بسته به شدت مشکل، سن و شرایط هر فرد است. با توجه به تجربیات و تعداد بیمارانی که تا کنون مورد مشاوره قرار گرفته‌اند، معمولاً مدت زمانی میان 18 تا 36 ماه لازم است تا مشکلات دندانی و مال‌اکلوژن با استفاده از این سیستم ارتودنسی به طور صحیح و کامل اصلاح شوند.

چه مبلغی برای ارتودنسی لینگوال در نظر گرفته می‌شود؟

به طور رایج، هزینه انجام ارتودنسی لینگوال به اندازه‌ای بالاست که تعداد کمتری به این روش درمانی مراجعه می‌کنند. هزینه انجام ارتودنسی لینگوال به طور متوسط حداقل 2 تا 8 میلیون تومان بیشتر از هزینه ارتودنسی معمولی است. 

چرا هزینه ارتودنسی پشت دندانی بالاست؟

دلیل بالا بودن هزینه این روش نسبت به ارتودنسی معمولی، کاملا قابل توجیه است. اصلی‌ترین دلایل بالا بودن هزینه‌ها عبارتند از:
1. نصب و تنظیم بریس‌های لینگوال که به پشت دندان‌ها اتصال می‌یابند، دشوارتر است؛ زیرا دسترسی به این مناطق مشکل می‌باشد.
2. هزینه تعمیر یا تعویض بریس‌ها در صورت شکسته شدن بسیار بالا است.
3. اجرای این روش نیازمند تخصص و دانش فنی فراوانی است.
4. از فناوری‌های پیچیده‌تر و گران‌تری نسبت به روش معمولی استفاده می‌شود.

مزایای ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی از مزایای چشم‌گیری در مقایسه با برخی از دستگاه‌های ارتودنسی دندان برخوردار است. به عنوان مزایای اصلی ارتودنسی لینگوال، موارد زیر مطرح می‌شود:
1. یکی از مزایای اصلی انتخاب ارتودنسی پشت دندانی، غیر قابل مشاهده بودن آن است؛ به عبارت دیگر، این دستگاه‌ها به صورتی نامرئی به پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند.
2. بریس‌های لینگوال دارای توانایی بالایی در اصلاح مشکلات پیچیده مانند تغییر ارتفاع دندان‌ها، چرخش دندان‌ها و بستن فضاهای خالی بین دندان‌ها هستند.
3. در صورتی که بیمار به نظافت دهان و دندان‌های خود پایبند نباشد و تغییر رنگی رخ دهد، این تغییر قابل مشاهده نخواهد بود زیرا در پشت دندان‌ها اتفاق می‌افتد.

معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟

در قسمت قبل، به برخی از مزایای ارتودنسی پشت دندانی اشاره کردیم. در این بخش به بیان معایبی که به عنوان شناخته‌شده‌ترین مشکلات ارتودنسی لینگوال به‌شمار می‌زوند، می‌پردازیم:
1. یکی از اصلی‌ترین معایب ارتودنسی لینگوال، مشکلات در استفاده و قرارگیری آن است.
2. به‌طور کلی، نیاز به تعداد جلسات بیشتر با دکتر در طول دوره درمان نسبت به ارتودنسی ثابت وجود دارد.
3. نصب براکت‌های لینگوال به دلیل موقعیت داخل دهان کمی پیچیدگی دارد.

با این حال، با پیشرفت مداوم در طراحی سیستم لینگوال، این نقاط ضعف، خیلی کم به عنوان یک مشکل به حساب می آیند.

آیا ارتودنسی لینگوال در ایران ارائه می‌شود؟

ارتودنسی پشت دندانی تکنیک پیچیده‌ای است که به آموزش و تجهیزات ویژه‌ای نیاز دارد. همچنین، همه ارتودنتیست‌ها توانایی ارائه تمام روش‌های ارتودنسی را ندارند، زیرا ممکن است به دلیل عدم تخصص یا مهارت کافی، این روش را اجرا نکنند. به علاوه، موضوع نصب بریس‌های لینگوال ممکن است سختی‌هایی را برای متخصص ارتودنسی و همچنین بیمار ایجاد کند.

تا به امروز، درمان ارتودنسی لینگوال در ایران به صورت گسترده انجام نشده و تنها توسط تعداد محدودی از متخصصان در نظر گرفته شده است. در آینده، احتمالاً این روش نیز به میزان بیشتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تا آن زمان، ارتودنسی معمولی و ارتودنسی نامرئی همچنان به عنوان راه‌حل‌های اصلی برای درمان انتخاب خواهند شد.

 

چه افرادی نمی‌توانند از سیستم لینگوال ارتودنسی بهره ببرند؟

افرادی که دندان‌هایشان به شدت متراکمی دارند و اوربایت عمودی عمیقی نیز دارند، ممکن است با این روش کمی دشواری داشته باشند. زیرا وقتی در حال جویدن یا بستن دهان‌شان هستند، نیروهای سنگینی به براکت‌ها وارد می‌شود. به علاوه، افرادی که به طور مداوم با زخم‌های دهانی یا عفونت‌های تکراری لثه و دندان روبرو می‌شوند، بهتر است از انجام ارتودنسی پشت دندانی خودداری کنند.

کیفیت نتایج این درمان چگونه ارزیابی می‌شود؟

نتایجی که از ارتودنسی لینگوال انتظار داریم، به مراتب مشابه ارتودنسی ثابت معمولی و حتی انتظار ما این ایست که نتایج کمی بهتر باشد. در این روش، از فناوری‌های بسیار مؤثری استفاده می‌شود و کیفیت مواد مورد استفاده، براکت‌ها و تکنیک درمان به‌طور قابل توجهی نسبت به سایر روش‌های ارتودنسیر برتری دارد. از همین رو، افرادی که با این روش دندان‌های خود را مرتب کرده‌اند، اغلب احساس رضایت زیادی دارند. این افراد به‌طور معمول اعلام می‌کنند که ناراحتی در چند روز اول پس از نصب وسایل رخ می‌دهد، ولی بعد از گذشت مدت زمان شخصی و تا پایان درمان، همه چیز به خوبی اتفاق می‌افتد.

آیا من با استفاده از ارتودنسی لینگوال می‌توانم دندان‌هایم را مرتب کنم؟

بهترین و در واقع تنها روش برای اطلاع از اینکه آیا می‌توانید از بریس‌های پشت دندانی بهره ببرید یا خیر، مراجعه به یک متخصص ارتودنسی و انجام معاینه شخصی است. بنابراین، ترتیب و رزرو یک جلسه مشاوره با ارتودنتیست بسیار حائز اهمیت است.

در اکثر موارد، بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای این نوع ارتودنسی هستند. اگرچه برخی از دندانپزشکان ممکن است درباره بعضی از جنبه‌های این درمان نگرانی داشته باشند اما این نگرانی‌ها بیشتر به نوع مال‌اکلوژن (نحوه قرارگیری دندان‌ها در فک) بیماران بستگی دارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین