ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک بهتر است یا ارتودنسی ثابت؟ آیا ارتودنسی متحرک برای بزرگسالان کاربرد هم دارد؟ هزینه این روش از ارتودنسی چقدر است؟ و… این ها همگی از سوالات شایع بیماران در زمان مراجعه به مطب دکتر مهسا شریعتی است. خیلی از افراد با انواع روش های ارتودنسی آشنایی ندارند، اگر دندان های شما هم نیاز به ارتودنسی دارد، بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید، دکتر مهسا شریعتی متخصص ارتودنسی در ادامه، ارتودنسی متحرک را بررسی می کنند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، ارتودنسی متحرک این قابلیت را دارد که دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از دهان خارج، و پس از آن دوباره در جای خود قرار داد. بنابراین، تأثیر ارتودنسی متحرک کاملاً به همکاری بیمار بستگی دارد. این روش از ارتودنسی معمولاً برای اصلاح فک و دندانهای جزئی استفاده می شود. بعد از درمان ارتودنسی فرد لبخند صاف و زیبایی خواهد داشت.

فیلم ارتودنسی متحرک

 

بر اساس نیازهای منحصر به فرد بیمار ، متخصص ارتودنسی روش درمان را انتخاب می کند، در صورتی که روش درمان برای بیمار، ارتودنسی متحرک باشد، وسایل ارتودنسی را برای بهبود کارایی درمان و صاف کردن دندان های بیمار تجویز میشود. بعد از برداشتن بریس ها، دندان ها می توانند به موقعیت اولیه خود برگردند. از نگهدارنده های متحرک برای حفظ موقعیت، دندان های صاف استفاده می شود. همچنین ترازکننده های ارتودنسی متحرک وجود دارد که به طور معمول برای بیمارانی که دندان های شلوغ و یا مشکلات فاصله بین دندان ها دارند استفاده می گردد. برخی وسایل کاربردی در ارتودنسی متحرک می توانند به دندانها چسبیده شوند. این وسایل کاربردی از حرکات عضلانی هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و بلعیدن جلوگیری می کنند.

ارتودنسی متحرک

مزیت های ارتودنسی متحرک

مزایای دستگاه ارتودنسی متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت:

می توان در زمان مسواک زدن یا خوردن غذا، ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کرد.

قابل تنظیم آسان (سیمها به راحتی خم میشوند)

خطر کمتری برای آسیب رساندن به دندان ها در این روش از درمان وجود دارد. (به عنوان مثال تحلیل ریشه به دلیل وارد آمدن نیروی بیش از حد بر روی دندان، بیشتر در دستگاه های ثابت دیده می شود)

نگهدارنده HAWLEY

نگهدارنده هاولی از دهه 1920 وجود داشته است و هنوز هم یکی از متداول ترین نگهدارنده ها برای دندان های فوقانی است. این نگهدارنده از سیم پلاستیکی و قابل خم شدن ساخته شده است و وقتی دندانها نیاز به ترمیم دارند و یا به دنبال انجام اقدامات ارتودنسی هنوز به تنظیمات جزئی نیاز دارند، ایده آل است. پلاستیک استفاده شده در این نگهدارنده، در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها موجود است، بنابراین می توان با شخصی سازی این نگهدارنده کمی لذت ببرید. مزایای این دستگاه عبارتند از:

در صورت آسیب دیدگی قابل تعمیر است.

این دستگاه با دوام است.

آسان تمیز میشود.

سیم قابل تنظیم، امکان اصلاح پس از درمان ارتودنسی را فراهم می کند.

در نگهدارنده هاولی سیم کمان که از جلوی دندان عبور می کند به وضوح قابل مشاهده است.

توصیه های بعد از ارتودنسی متحرک

در زمان استفاده از ارتودنسی متحرک از خوردن غذا و نوشیدنی های سخت، چسبناک و شیرین خودداری کنید.

 اگر در چند روز اول در صحبت کردن مشکل دارید، سعی کنید فقط با تمرین مشکل را برطرف کنید.

بریس های خود را هفته ای یک بار با یک حلال شستشو تمیز کنید.

معایب این روش از ارتودنسی

لوازم ارتودنسی به راحتی در جای خود قرار نمی گیرند، به خصوص در چند روز یا هفته های اول، دستگاه باید دائماً برداشته شود و دوباره در دهان فرو رود.

حرکات  دندان ها محدود می شود، حرکاتی که به نیرو بیشتری نیاز دارند به دستگاه ارتودنسی ثابت نیاز دارند.

گفتار را تحت تأثیر قرار می دهد.

تمام این مواردی که گفته شد، در چند روز اول استفاده از ارتودنسی مشاهده می شود، به مرور زمان این معایب برطرف می شوند، به شرط آنکه به توصیه های متخصص ارتودنسی خود عمل کنید و البته در  انتخاب ارتودنتیست دقت کنید.

۲ نظر در مورد “ارتودنسی متحرک

 1. اعظم - مهر ۶, ۱۳۹۹ at ۳:۱۰ ق.ظ

  سلام، مرسی از مقاله خوبتون من تازه متوجه شدم ارتودنسی متحرک برای چی خوبه میشه لطفا علائم اولیه که وقتی متوجه شدیم حتما باید به ارتودنسی مراجعه کنیم رو هم بگید خانم دکتر شریعتی

  Reply
  • ادمین - مهر ۷, ۱۳۹۹ at ۸:۱۲ ق.ظ

   سلام روز بخیر، در این مطب توضیحات کامل در رابطه با ارتودنسی دندان داده شده.

   Reply

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین