ارتودنسی نامرئی (صفر تا صد راه‌های مخفیانه برای منظم کردن دندان‌ها)

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی برای ترمیم و بهبود دندان‌های خلوت است.

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف، روشی توصیه شده به افرادی است که تمایل دارند دندان‌هایشان خیلی سریع و مخفیانه منظم شود.
این روش از نوین‌ترین و بهترین روش‌هایی است که برای صاف و یکدست کردن دندان‌ها وجود دارد. در این مقاله به زبان ساده هرچیزی که شما باید در این باره، از مفاهیم تا فواید و روش‌ها بدانید، ارائه شده است.

تعریفی ساده از ارتودنسی نامرئی:

حتما می‌دانید که علم و دانش یک متخصص ارتودنسی برای برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندان و فک شما به تنهایی کافی نیست و حتما باید از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که ما آن‌ها را به عنوان دستگاه‌های ارتودنسی می‌شناسیم، برای نظم دهی به دندان‌های شما کمک بگیرد.

دسته بندی این دستگاه‌ها به طور معمول بر اساس ظاهر دستگاه و یا مدل درمانی آنها است. برای مثال در یک نوع رایج از این دسته بندی‌ها، دستگاه‌ها به ثابت و یا متحرک طبقه بندی می‌شوند. یعنی به دستگا‌ه‌هایی که در کل طول درمان به دندانها می‌چسبند، ارتودنسی ثابت، و به دستگاه‌های با قابلیت جدا شدن یا جابجایی، ارتودنسی متحرک گفته می‌شود.
نوع دیگری از دسته‌بندی برای این دستگاه‌ها هم هست که بر اساس دیده شدن و یا دیده‌نشدن می‌باشد. یعنی اگر در طول درمان، ارتودنسی کردن شما برای دیگران قابل مشاهده باشد، ارتودنسی مرئی و اگر قابل مشاهده نباشد و یا به سختی تشخیص داده شود، ارتودنسی نامرئی است.

به عبارتی در ارتودنسی نامرئی دستگاه‌ها به گونه‌ای هستند که آنچنان قابل توجه نیستند و انگار که اصلا وجود ندارند.

ارتودنسی نامرئی برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی برای چه کسانی مناسب است؟

می‌دانیم که بزرگترین مساله ارتودنسی ثابت این است که اجزای فلزی‌اش قابل مشاهده، بدرنگ و اغلب ممکن است دردسر ساز باشد. و یا افرادی هستند که به دنبال راهی راحت‌تر و بی دردسرتر برای مشکلات جزئی دندان‌هایشان هستند. پس اگر شما هم جز یکی از موارد زیر هستید، این نوع نوین ارتودنسی مناسب شماست:

۱- افرادی که ایرادات و ناهنجاری‌های دندان‌هایشان چندان هم جدی نیست.
۲- افرادی که ارتودنسی‌ با دستگاه‌های فلزی را دوست ندارند.
۳- افرادی که دوست ندارند کسی متوجه درمان آنها شود.
۴- کسانی که روی رنگ‌ دندان‌هایشان حساس هستند و دوست دارند همیشه سفید دیده شود.
۵- و افرادی که در سن‌های بالا به فکر درمان می‌افتند.

چه کسانی نمیتوانند ارتودنسی نامرئی داشته باشند؟

چه کساتی نمیتوانند ارتودنسی نامرئی داشته باشند؟

به‌طورکلی، این روش از درمان نامرتبی دندان‌ها برای اکثریت افراد مناسب است. حتی برخی از این دستگاه‌ها صرفا مخصوص افراد بزرگسال است ولی در کل در هر سنی و تقریبا با هر شرایطی افراد می‌توانند ارتودنسی شفاف با الاینرها را انجام دهند.

با این حال، در یکسری از شرایط و موقعیت‌ها پیشنهاد می‌شود که افراد به جای روش نامرئی، از روش‌های دیگر استفاده کنند:

۱- اگر ناهنجاری دندانی شما شدید است.
۲- اگر به تشخیص پزشک، فک‌ها در موقعیت بسیار ناهماهنگی از هم قرار دارند.
۳- اگر بهداشت دهان و دندان و یا مراقبت‌های بعد و حین درمان ممکن است توسط شما به درستی رعایت نشود.

اصلی‌ترین انواع ارتودنسی نامرئی

تاکنون دستگاه‌های زیادی در حوزه ارتودنسی موجود شده است که نامرئی در نظر گرفته می‌شوند اما در اینجا، ۳ مدل از مهم‌ترین دستگاه‌های نامرئی که از نظر ظاهری تقریبا غیرقابل توجه هستند را معرفی می‌کنیم :

۱- ارتودنسی‌ شفاف با کلییر الاینر‌ها (الاینرهای شفاف و متحرک)
۲- ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
۳- ارتودنسی سرامیکی با براکت‌های شفاف و سفید رنگ (همرنگ دندان)

موارد نامبرده شده، شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های نامرئی هستند که بهتر است ازین به بعد با نام اختصاصی خودشان به‌جای واژه‌ی نامرئی از آنها یاد کنیم. (مثلا لینگوال، دیمون و …)

انواع ارتودنسی نامرئی

شناخت کامل ارتودنسی با الاینر‌های شفاف

می‌توان نامرئی‌ترین روش یا وسیله در این زمینه را همین کلییر الاینر‌ها و یا الاینر‌های شفاف دانست. به عبارتی معمولا در هرجای دنیا که صحبت از ارتودنسی نامرئی و یا متحرک می‌شود، استفاده از پلاک‌های شفاف ارتودنسی مدنظر است.

پلاک‌های شفافی که در این روش استفاده می‌شوند در واقع قالب‌های دندانی شفافی هستند که بر روی دندان‌ها سوار شده و باعث تراز و مرتب شدن آن‌ها می‌شوند. به تمام این پلاک‌ها صرف نظر از برند، الاینر(تراز کننده شفاف دندانی) گفته می‌شود که با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا و اسکن سه بعدی ساخته می‌شود.

ارتودنسی با الاینرهای شفاف

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینر‌های شفاف

استفاده از الاینر‌ها، بهترین روش ارتودنسی نامرئی از نظر بیماران و متخصصان شناخته شده است. در زیر به چند مورد از مزیت‌های اساسی الاینر‌ها اشاره می‌کنیم:

عمده ناهنجاری‌ها و نامرتبی‌های دندانی با این روش برطرف می‌شود:

با الاینرهای شفاف موارد جزئی مثل ناهماهنگی یا نامرتبی‌های کوچک در دندان‌ها، معضلات متوسط‌‌تری مثل فاصله بین دندان‌ها و یا کج بودنشان، و حتی ناهنجاری‌های بزرگتری مثل جلو بودن دندان‌ها در فک بالا و یا پایین را، به راحتی می‌توان برطرف کرد.

کاملا غیرقابل تشخیص و نامرئی هستند.

الاینرها برخلاف سایر انواع نامرئی که اندکی قابل تشخیص هستند، واقعا نامرئی هستند و در ۹۰ درصد مواقع کسی متوجه آن‌ها نمی‌شود. این ویژگی درمان را برای افرادی که دائما در ارتباط با دیگران هستند و دوست ندارند کسی متوجه ارتودنسی دندان‌هایشان شود، بسیار راحت می‌کند.

هیچ محدودیت خاصی ایجاد نمی‌کنند.

الاینر‌ها به دلیل متحرک بودن، قابلیت جابجا شدن توسط بیمار را دارند؛ یعنی می‌توان حین غذا خوردن، نوشیدن مسواک زدن یا موارد دیگر آن‌ها را از دهان خارج نمود. پس شما می‌توانید هرچیزی که قبل از ارتودنسی میخوردید، بعد از آن‌ نیز بخورید.

 به راحتی تمیز می‌شوند

هربار هنگام مسواک زدن با خارج کردن الاینرها از دهان و شستشوی آن‌ها با آب و هفته‌ای یکبار هم شستشوی آن‌ها با یک محلول خاص آن‌ها کاملا تمیز می‌شوند.

طول دوره درمان با الاینرها کوتاه‌تر است

در خصوص مشکلات جزئی تا متوسط که اکثریت افراد درگیر آن هستند، این روش به خوبی و در زمان کمتری، برطرف کننده آن‌ها است‌. میانگین مدت زمان این نوع ارتودنسی ۶ ماه تا ۱ سال است.

بهداشت دهان و دندان آسان‌تر

چالش بزرگ ارتودنسی‌های ثابت و فلزی، مسائل بهداشتی آن است که به علت نمایان بودن دستگاه‌ها و نیز جهت سلامت دندان‌ها، پایبندی بع این نکات بهداشتی هر چند سخت اما الزامی است. یعنی افراد باید بعد از خورد هرچیزی، زمان زیادی را صرف مسواک و نخ دندان و تمیز کردن سیم و براکت‌ها کنند.

که این مسئله در خصوص الاینرهای شفاف به آسانی قابل حل است و با روتین عادی و همیشگی شما برای مسواک و نخ دندان و شستشوی ساده الاینرها، برطرف می‌شود.

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

برای ارتودنسی کردن در میانسالی و یا بارداری مناسب‌ترین گزینه هستند

به دلیل تداخل مشکلات زمان بارداری با چالش‌های طول درمان ارتودنسی، خانم‌های باردار باید برای ارتودنسی کردن دنداهایشان تا زمان زایمان صبر کنند. که این معظل هم توسط الاینرهای شفاف برطرف شده و افراد باردار بدون هیچ مشکلی، یا نیاز به مراجعه‌های پی در پی و یا تحریک دهان و دندان میتوانند از الاینرهای شفاف برای برطرف کردن نامرتبی‌های دندانی خود استفاده کنند.

افراد میانسال هم می‌توانند بدون محدودیت و  دردسر‌هایی که ممکن است تحمل‌شان برای آن‌ها نسبت به جوانان سخت‌تر باشد، از این روش استفاده کنند.

به راحتی می‌توان دندان‌ها را سفید کرد

بلیچینگ یک نوع درمان برای سفید کردن دندان‌ها است. این روش در مطب یا منزل می‌تواند صورت بگیرد و تا بیش از یکسال دندان شما را سفید نگه دارد.

داخل مطب با نوعی لیزر این عمل انجام می‌گیرد ولی در منزل با کمک قالب  انجام می‌شود. یعنی ژل سفید کننده داخل قالب‌ها ریخته شده و آن قالب روی دندان‌های شما قرار میگیرد. که مجموع هزینه ساخت قالب و ژل‌ها زیاد است.
مزیت ارتودنسی نامرئی در این‌جا این است که شما نیاز به آن قالب‌ها ندارید و میتوانید ژل سفید کننده را داخل الاینرهای شفاف خود بریزید و بدون هزینه سنگین دندان‌هایتان را هم سفید کنید.

کاهش هزینه‌های جانبی

در انواع مختلف ارتودنسی نامرئی، از جمله لینگوال و سرامیکی، نیاز است تا به صورت منظم ویزیت‌هایی را انجام دهید. معمولا هر ماه یک بار نیاز است برای ملاقات با متخصص مراجعه کنید. اما خبر خوب این است که ارتودنسی شفاف با استفاده از الاینرها، نیاز به تعداد کمتری از ویزیت‌های دوره‌ای دارد. ممکن است فقط هر دو ماه یا حتی هر چهار ماه یکبار نیاز به مراجعه داشته باشید.

این اتفاق از این نظر مزیت به حساب می‌آید که نیازی به نگرانی درباره ویزیت‌های متناوب یا پیدا کردن وقت خالی برای مراجعه به مطب متخصص نخواهید داشت و هزینه‌های جانبی نیز کاهش خواهد یافت.

معایب ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف چیست؟

لازم به ذکر است که این روش هیچ گونه عوارضی ندارد ولی فارغ از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی، تعدادی نکته منفی جزئی در خصوص این دستگاه ها وجود دارد. موارد زیر تقریباً مهم‌ترین معایب ارتودنسی نامرئی با کمک الاینرها است:

۱- به دلیل متحرک بودن، احتمال فراموش شدن استفاده از قالب توسط افراد زیاد است. و در این شرایط احتمالا طول مدت ارتودنسی بیشتر می‌شود.
۲- نگه‌داری از قالب‌ها کمی چالش برانگیز است و در صورت عدم مراقبت درست، احتمال شکسته شدن قالب‌ها وجود دارد.
۳- برای ارتودنسی کودکان چندان گزینه مناسبی نیست، چون دندان‌های آن‌ها ترکیبی از شیری و دائمی است.
۴- امکان شل شدن قالب‌های شفاف وجود دارد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی با الاینر‌های شفاف اخیرا نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی بیشتر مورد استقبال واقع شده‌اند و واقعاً جای خود را در بین بیماران باز کرده‌اند و مزایای فراوانی دارند اما علاوه بر الاینرها و پلاک‌های شفاف، روش‌های دیگری نیز وجود دارند که طرفداران زیادی دارند.

ارتودنسی سرامیکی با براکت‌های شفاف در واقع همان ارتودنسی ثابت است که تنها در ارتودنسی ثابت از براکت و سیم فلزی استفاده می‌شود اما در این سیستم از براکت و سیم شفاف و نامرئی استفاده می‌شود. (براکت ها در این روش از جنس سرامیک دندانپزشکی هستند به همین جهت به این روش، ارتودنسی سرامیکی می گویند.)

عکس

مزایای ارتودنسی نامرئی سرامیکی:


۱. سیم‌ها و براکت‌ها شفاف هستند و تقریبا دیده نمی‌شوند.
۲. عمده مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی با این روش برطرف می‌شود.
۳. قابل استفاده در هر سنی هستند.

معایب ارتودنسی نامرئی سرامیکی:


۱. براکت‌ها به اندازه الاینرهای شفاف نامرئی نیستند و از نمای نزدیک ممکن است تشخیص داده شوند.
۲. مدت زمان ارتودنسی با این روش ممکن است بیشتر باشد.
۳- احتمال شکستن براکت ها وجود دارد.
۳. همه متخصصان ارتودنسی شفاف سرامیکی را انجام نمی‌دهند.
۴. درمان با ارتودنسی شفاف سرامیکی نسبت به الاینرها هزینه‌برتر است.
۵. چالش‌های مراقبتی و بهداشتی این روش مشابه ارتودنسی ثابت است.

ارتودنسی نامرئی سرامیکی

ارتودنسی لینگوال:

نوعی دیگر از ارتودنسی‌های نامرئی است که دقیقا همان یک سیستم ثابت ارتودنسی است. تنها تفاوت این روش با روش ثابت، این است که سیم و براکت‌ها به جای اتصال به جلوی دندان‌ها به پشت دندان‌ها و در مجاورت زبان وصل می‌شوند. به همین دلیل به نام ارتودنسی لینگوال یا زبانی مرسوم است.

این نوع درمان توسط خیلی از متخصصان ارائه نمی‌شود و هنوز به صورت اصولی در ایران استفاده نمی‌شود.

مراحل ارتودنسی نامرئی با الاینرها

تنظیم ناهنجاری‌های دندانی با الاینرها روشی واقعا ساده و متفاوت است. در مراحل ارتودنسی ثابت ما شاهد صرف مدت زمات زیاد برای نصب براکت و سیم‌ها هستیم و بعد از نصب هم ممکن است تا بیمار به سیم‌ها و براکت‌ها عادت کند چند روری طول بکشد و در این حین احساس ناخوشایندی داشته باشد.

اما این‌گونه مشکلات در روش‌ ارتودنسی نامرئی وجود ندارد و آسایش بیمار طی مراحل درمان کاملا فراهم است.
ابتدایی‌ترین مرحله مراجعه شما به دندانپزشک و ویزیت است. دکتر شریعتی پس از معاینه نظر جامع خود را در خصوص مشکلات دندان‌هایتان به شما ارائه می‌دهد.

در مرحله بعد برای دیدن نمای کامل دندان‌ها و دیدن وضعیت نامرتبی‌ها از ریشه، باید اسکن دندان انجام شود.
این‌کار هم زمان زیادی نمی‌برد و همزمان با چرخاندن دستگاه‌های مخصوص اسکنر در دهان شما، تصاویر ۳ بعدی دندان‌هایتان در مانیتور به نمایش درمی‌آید و حتی خودتان هم میتوانید وضعیت دندان‌هایتان را ببینید.

در گام بعدی، در صورت مجهز بودن مطب ارتودنتیست، براساس نتایج اسکن‌، چند قالب مختلف از دندان‌های شما بر اساس مسیری که باید دندانهایتان تا منظم شدن طی کنند، ساخته می‌شود تا الاینرهای شفاف مختص شما ساخته شود. این الاینرها باید به ترتیب استفاده شود.

در مرحله بعدی پس از ساخته شدن الاینرها، نحوه استفاده از آن‌ها توسط دکتر شریعتی کامل به شما آموزش داده می‌شود.

معمولا هر الاینر ۲ هفته استفاده می‌شود و بعد از آن دیگر کاربردی ندارد و نوبت به الاینر بعدی میرسد. در این بین ممکن است نیاز باشد شما هرچند هفته یکبار برای بررسی وضعیت پیشرفت درمات و نظم دندان‌هایتان به مطب دکتر شریعتی مراجعه کنید.

نهایتا پس از رسیدن نوبت به الاینر آخر و بعد از استفاده از آن، دندان‌های شما کاملا منظم شده است و شما لبخندی یکدست و بی نظیر دارید.

هزینه ارتودنسی با الاینرها چقدر است؟

هزینه ارتودنسی درکل، تابع عوامل مختلفی است و باید ابتدا توسط پزشک ویزیت انجام شود.

پزشک این هزینه را براساس شدت ناهنجاری‌های دندانی شما از جزئی تا متوسط و شدید، سن شما، مدت زمان درمان و تخصص و مهارت خود بیان می‌کند.

در جدول زیر محدوده قیمتی ارتودنسی نامرئی و انواعش را به صورت بازه‌ای مشاهده می‌کنید.

انواع روش های نامرئی شروع قیمت
هزینه ارتودنسی نامرئی با الاینرها از 14 میلیون
قیمت ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی از 15 میلیون
هزینه ارتودنسی نامرئی لینگوال از 20 میلیون

۶ دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین