ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟ارتودنسی دندان شاخه ای از علم دانپزشکی است. ارتودنسی به طور خاص در زمینه تشخیص و درمان، عدم انطباق و بی نظمی دندان در ناحیه فک استفاده می شود. در ابتدا، درمان های ارتودنسی در جهت درمان نوجوانان و کودکان بود، اما این روزها حدود 30 درصد از بیماران ارتودنسی، بزرگسالان هستند.

ارتودنسی چیست؟

چیدمان صحیح دندانها دارای مزایای زیادی است از جمله تمیز کردن راحت تر، بهداشت بهتر دهان، گفتار واضح تر و لبخند دلپذیرتر. اگرچه درمان ارتودنسی در هر سنی می تواند موثر باشد، اما متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند، ارتودنسی باید در حدود هفت سالگی انجام شود. هر چه درمان ارتودنسی زودتر آغاز شود، سریعتر می توان مشکل را با موفقیت حل کرد.

ارتودنسی چیست؟

فواید ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای همه کاره از دندانپزشکی است که می تواند به تنهایی یا در ترکیب با دندانپزشکی فک و صورت یا زیبایی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه برخی از شرایط رایج تحت درمان با ارتودنسی آورده شده است:

اوربایت (زمانی که دندان های بالایی جلوتر از دندان های پایینی هستند) ، یا آندربایت (زمانی که دندان های پایین جلوتر از دندان های بالا هستند) بود.

ازدحام بیش از حد دندان ها، ازدحام بیش از حد دندان ها یک مشکل شایع ارتودنسی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فضای کافی برای رشد و نمو طبیعی دندان ها وجود نداشته باشد.

مشکلات زیبایی چهره، یک لبخند صاف و زیبا تنها با دندان های صاف و مرتب امکان پذیر است، دندان را می توان با سهولت و دقت توسط متخصص ارتودنسی تنظیم کرد.

یک دکتر خوب ارتودنسی می تواند کارهایی را انجام دهد که هدف آن دستیابی به موارد زیر است:

بستن شکافهای وسیع بین دندانها

تراز کردن نوک دندان ها

صاف کردن دندان های کج

بهبود گفتار یا توانایی جویدن

تقویت سلامت طولانی مدت لثه ها و دندان ها

جلوگیری از ساییدگی بیش از حد دندان ها و یا ضربه به دندان

درمان در این موارد علاوه بر زیبایی، می تواند منجر به جویدن بهتر و عملکرد گفتاری شود و در برخی موارد از دندان در برابر آسیب یا پوسیدگی محافظت می کند.

چه زمانی به ارتودنسی دندان نیاز است؟

پاسخ این سوال را تنها یک متخصص ارتودنسی می تواند مشخص کند، لازم است از همان سنین ابتدایی کودک برای بررسی های دوره ای سلامت دندان ها به  دندانپزشک مراجعه کند، در صورت وجود مشکل از همین سنین کودکی می توان درمان را آغاز کرد.

در حالت کلی متخصص ارتودنسی  با تصویر برداری ، مدل گچ دندان  و معاینه بالینی تشخیص اینکه نیاز به ارتودنسی دندان وجود دارد یا خیر را انجام می دهد.

درمان مشکلات دندانی با ارتودنسی

لازم است قبل از هر چیز متخصص ارتودنسی مشکل بیمار را ارزیابی کند و به دنبال راه حل برای آن باشد. معمولا تشخیص این مشکل با استفاده از تصویر برداری انجام می شود. وقتی مشکل بیمار تشخیص داده شد، گزینه های مختلف درمان ارتودنسی در دسترس است.

متداول ترین روش های درمانی ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

 یک پایه دندانی فلزی یا سرامیکی روی هر دندان چسبانده می شود، این پایه ها با سیم به یکدیگر متصل می شوند. متخصص ارتودنسی با تنظیم منظم سیم قادر است دندان ها را به تدریج در تراز مناسب قرار دهد. با دستیابی به نتایج مطلوب، بریس های ثابت دندان کاملا برداشته می شوند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک بیشتر به افرادی که دچار مشکلات خفیف هستند و یا اینکه از دیده شدن بریس های فلزی بر دندان ها احساس خجالت دارند توصیه می شود.

این ها تنها دو مورد از درمان های ارتودنسی بود، امروزه ارتودنسی دندان، پیشرفت های بسیاری داشته است که  برای درمان هر گونه اختلال، روش درمان ویژه ای پیشنهاد می شود.

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین