ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان
ارتودنسی کودکان

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که در تشخیص ، پیشگیری و درمان بی نظمی های فک، صورت و نیش تخصص دارد. درمان ارتودنسی توسط یک متخصص بهداشت دهان و دندان معروف به ارتودنتیست ارائه می شود.اما ارتودنسی کودکان چیست و در چه سنی توصیه می شود؟

سالهای اخیر تغییرات بسیاری در صنعت دندانپزشکی به ویژه در مورد درمان و مراقبت از ارتودنسی به وجود آمده است. اکنون بیش از هر زمان دیگری بیماران به دلیل افزایش آگاهی در مورد استفاده از فلوراید و دندانپزشکی پیشگیری، کمتر دچار خرابی دندان ها می شوند. این آگاهی در مورد سلامتی و لبخند یک بیمار باعث تمایل بسیاری از افراد به دنبال ارتودنسی دندان، نه تنها به عنوان یک ضرورت پزشکی بلکه به دلایل زیبایی نیز شده است.

ارتودنسی کودکان

مزایای دندان های تراز شده و مرتب

برای تمیز کردن راحت تر هستند، دندانهای شیب دار و کج می توانند نخ دندان و مسواک زدن را غیرممکن کنند. وقتی دندان هایمان صاف باشد، تمیز نگه داشتن آنها ساده تر است. دندان های تراز شده به جلوگیری از مسائلی مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می کند.

رفع مشکلات نیش، عدم قرار گیری صحیح دندان نیش می تواند به معنای فشار بیش از حد به مناطق خاص باشد. وجود مشکلاتی در دندان نیش می تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله سایش، گرفتگی و درد فک شود. صاف کردن دندانها، آنها را در وضعیت مناسب قرار می دهد.

زمان طلایی ارتودنسی کودکان

این یکی از سوالات شایع والدین از متخصص ارتودنسی است، برای پاسخ به این سوال باید گفت، بهترین زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی، برای ارتودنسی کودکان بسته به اختلالات موجود متفاوت است. مشکلاتی که نیاز به ارتودنسی را در افراد افزایش می دهند در دو دسته هستند، یک سری از این مشکلات، اختلالات استخوانی است که در این موارد توصیه می شود، قبل از سن بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد( در دختران 9 سالگی و در پسران 11 سالگی). اما مشکلاتی که تنها مربوط به دندان ها هستند، محدودیت سنی ندارند و می توان در سنین بزرگسالی نیز از ارتودنسی استفاده کرد. می توان گفت بهترین زمان مراجعه برای ارتودنسی کودکان 11 سالگی است. البته به طور کلی توصیه می شود در سن 7 سالگی مشاوره ارتودنسی صورت گیرد، تا در صورت وجود هر نوع مشکل درمان هر چه سریعتر انجام شود.

فواید درمان زود هنگام ارتودنسی

از آن جهت گفته می شود که هر چه ارتودنسی در سن پایین تر انجام شود دوره درمان کوتاه تر است، به این دلیل که اگر مشکل فکی در کودک وجود داشته باشد، این امکان وجود داشته باشد که با دستگاه ارتودنسی مشکل فکی در کودک را برطرف کرد، هر چه سن بیمار کمتر باشد می توان با دستگاه فکی مشکل کودک را برطرف کرد .

هر چه زمان مراجعه در سن بالا تر باشد، به طور مثال 15 سالگی، دیگر این امکان وجود ندارد که با دستگاه ارتودنسی بتوان فک را جابه جا کرد، در این موارد تنها گزینه درمان برای برطرف کردن مشکلات فکی، استفاده از روش جراحی است، در نتیجه درمان زودهنگام لزوم جراحی را در آینده از بین می برد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین