انواع حالات فک و دندان | انواع ناهنجاری‌های فک و دندانی

انواع حالات فک و دندان
بایت دندان یا روی هم قرار گرفتن درست دندانها نه تنها زیبایی لبخند شما میافزاید بلکه می توانند باعث سالم ماندن دندانها و لثهها شود. حتی اگر به نظر خودتان دندانهای صاف و منظمی دارید هم ممکن است مشکلات کوچکی در بایت دندانی شما وجود داشته باشند. اصولا سوالهایی مثل دندان های سالم از نظر ظاهری چه شکلی دارند؟ و یا چطور بدانم دندان های من یکدست هستند و مشکلی ندارند؟" برای همهی ما پیش میآید. در ادامه ما به انواع ناهنجاریها و علت بروز آنها میپردازیم.

می‌توان گفت که عمده ما اطلاع چندانی درباره حالت درست فک و دندان نداریم و در صورت دچار بودن به ناهنجاری‌های فک و دندان، دقیقا از نوع ناهنجاری خود خبر نداریم. ما در این صفحه در مورد دسته‌بندی انواع حالات فک و دندان و همچنین انواع ناهنجاری‌های فک و دندان مثل انواع اکلوژن فک صحبت می‌کنیم.

 

شکل صحیح قرار گرفتن دندان‌ها به روی هم:

بایت دندان یا روی هم قرار گرفتن درست دندان‌ها نه تنها به زیبایی لبخند شما می‌افزاید بلکه می‌توانند  باعث سالم ماندن دندان‌ها و لثه‌ها شود. بایت دندانی هر فرد متفاوت است و هر فرد ساختار دندانی متفاوتی دارد.

حتی اگر به نظر خودتان دندان‌های صاف و منظمی دارید هم ممکن است مشکلات کوچکی در بایت دندانی شما وجود داشته باشند.

اصولا سوال‌هایی مثل دندان‌های سالم از نظر ظاهری چه شکلی دارند؟ و یا چطور بدانم دندان‌های من یکدست هستند و مشکلی ندارند؟” برای همه‌ی ما پیش می‌آید. در ادامه ما به انواع ناهنجاری‌ها و علت بروز آن‌ها می‌پردازیم.

طی اولین جلسه‌های مراجعه به ارتودنتیست، وضعیت فک و دندان و دهان شما مورد بررسی قرار می‌گیرند تا سلامت بایت شما ارزیابی گردد.

Normal state teeth jaws

ناهنجاری‌های فک و دندان:

بعضی از افراد با مشکلاتی از قبیل جلو و عقب بودن فک، کجی دندان، جابه‌جای آن‌ها و انحراف روبرو بوده‌، و به دنبال درمان کردن آن هستند.

دندان‌های نامنظم و نامتوازن می‌توانند عاملی مخرب برای سلامت دهان و دندان‌های فرد باشد و حتی احتمال پوسیدگی آن‌ها را افزایش دهد. همچنین باعث اختلال در شیوه گفتار و نحوه غذا خوردن فرد می‌شود. البته این وضعیت کامل با انواع روش‌های ارتودنسی برطرف و قابل درمان است. در ادامه،  تعاریف ناهنجاری‌های دندانی که ممکن است دچار آن باشید را معرفی خواهیم کرد.

۱- ناهنجاری اوربایت دندان به موقعیت ناصحیح دندان‌ها در فک بالا و پایین اشاره دارد. در این ناهنجاری، دندان‌های فک بالا به طور طولی یا ارتفاعی جلوتر و یا بالاتر از دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرند. این باعث می‌شود که در هنگام بستن دهان و جفت شدن دندان‌ها، دندان‌های فک پایین به طور قابل ملاحظه‌ای مخفی شوند و دیده نشوند.

۲- در ناهنجاری اپن بایت، بین دندان‌های جلویی در هر دو فک فاصله‌ی خالی وجود دارد اما در هنگام بستن دهان و جفت شدن دندان‌ها، دندان‌های عقب دو فک به طور صحیح جفت می‌شوند. اما ناهنجاری دندان‌های جلویی باعث می‌شود در هنگام بستن دهان روی هم چفت نمی‌شوند.

۳ – در ناهنجاری کراس بایت دندان، وقتی دندان‌های فک بالا و پایین به هم متصل می‌شوند، دندان‌های فک بالا به داخل دندان‌های فک پایین می‌دوند. این حالت ممکن است تنها در دندان‌های عقب یا در تمام دندان‌ها رخ دهد.

۴- ناهنجاری اورجت دندان، در صورتیکه  دندان‌های فک بالا در مقایسه با دندان‌های فک پایین در سطح افقی جلوتر قرار داشته باشند این ناهنجاری پیش می‌آید. در این حالت، دندان‌های جلو باعث پوشش دادن دندان‌های پایین نمی‌شوند. اگر که فک بالای شما بزرگتر از حد معمول و یا فک پایین شما کوچکتر از حد معمول باشد، شما نیز دچار ناهنجاری اورجت هستید.

Normal state teeth jaws

انواع ناهنجاری فک/ اکلوژن دندان:

اکلوژن همان نحوه قرارگیری فک‌های بالا و پایین در حین جفت شدن دندا‌ن‌ها است. مدل الکوژن شما تأثیر قابل توجهی بر ظاهر و شکل صورتتان دارد، خصوصا به صورت نیمرخ بارزتر است. یعنی اگر به هر دلیلی فک‌هایتان روی هم جفت نمی‌شوند و یا ظاهری نامطلوب دارند، به این معنی است که مشکلی در این زمینه وجود دارد و باید برای درمان به متخصص مراجعه کنید.

برای دسته بندی اکلوژن در افراد مختلف، اصولا نحوه قرار گیری دندان‌ها، ارتباط استخوان فک و یا ابعاد آن مدنظر قرار می‌گیرد. با سه کلاس اصلی از مال اکلوژن را در ادامه آشنا خواهیم شد.

مال اکلوژن فک – کلاس ۱

در این دسته از نظر ارتباط و موقعیت بین فک و دندان‌ها فرد مشکلی ندارد و بایت دندانی هم کاملا متعادل و نرمال است.
اما در مال اکلوژن کلاس ۱ فک‌ها کوچک هستند و به خاطر نبود جای کافی در فک، دندان‌ها از قالب نرمال فک بیرون زدگی پیدا می‌کنند و یا خیلی به یکدیگر فشرده می‌شوند. غالبا در افراد دارای این ناهنجاری، شاهد دندان‌های چرخیده و کج، فاصله بین دندان‌ها، جلوزدگی یا بیرون زدگی دندان‌ها هستیم.

مال اکلوژن فک – کلاس ۲

در این ناهنجاری بیمار دارای اورجت خیلی زیاد می‌باشد یعنی فک بالا و پایین به صورت ناهماهنگ قرار دارند و فک بالا بیشتر از حالت نرمال از فک پایین جلوتر است. این عارضه در پی رشد نکردن فک پایین به حد نرمال و یا رشد بیش از حد فک بالا پیش می‌آید. البته عوامل دیگری مثل سابقه ژنتیک یا مکیدن زیاد انگشت‌ها در خردسالی هم می‌تواند باعث بروز آن شود.

این ناهنجاری با ایجاد هماهنگی بین استخوان دو فک و رشد دندان‌ها و اصلاح آن‌ها به وسیله ارتودنسی و یا جراحی فک قابل درمان است.

مال اکلوژن فک – کلاس ۳

مال اکلوژن کلاس ۳ نیز ارتباط غیرطبیعی بین فک‌ها است، اورجت معکوس در این افراد بارز است و در شرایطی رخ می‌دهد که فک پایین رشد بیشتر از حد نرمال نسبت به فک بالا داشته باشد یا فک بالا به حد کافی رشد نکرده باشد و فک پایین حالت بیرون یا جلوزدگی نسبت به فک بالا داشته باشد. در افراد دارای این نوع ناهنجاری، جلوزدگی چانه مشاهده می‌شود. عامل اصلی این نوع از ناهنجاری وراثت است. که این عامل امید به ژن درمانی در آینده را به راه‌های درمانی این ناهنجاری اضافه می‌کند.

در حالت نرمال و سلامت، دندان‌های فک بالا در حالت استاندارد به اندازه ۲ میلیمتر می‌توانند جلوتر از فک پایین باشند و بیشتر از این مقدار نشانه داشتن ناهنجاری در فک‌ها یا دندان‌ها می‌باشد.

برای رزرو وقت و نوبت به وب سایت کلینیک دندان پزشکی مایا مراجعه کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین