بهداشت در طول ارتودنسی

خیلی از بیماران قبل از ارتودنسی دندان در رابطه با نحوه مراقبت از دندان ارتودنسی شده سوال می پرسند، رعایت بهداشت در طول ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است، توصیه می شود برای داشتن دندان های سالم و زیبا، افراد در طول ارتودنسی دندان به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشند.

در دوره درمان ارتودنسی به مراقبت بیشتری نیاز است، براکت ها و سیم ها گوشه های زیادی دارند همین گوشه ها محلی برای به دام انداختن غذا و پلاک می باشد. این به این معنی است که خطر پوسیدگی دندان و مشکلات لثه در هنگام استفاده از بریس بیشتر است. شما باید به تمیز کردن دندانهای روزمره و رژیم غذایی خود توجه ویژه داشته باشید.

اگر دندان ها و براکت ها تمیز نباشند، آسیب دائمی به مینای دندان می تواند رخ دهد. مناطقی که روی سطح مینا قرار دارند ممکن است شروع به از دست دادن مواد معدنی کنند (مرحله اولیه پوسیدگی دندان) و باعث ایجاد لکه های سفید بر دندان شود. با مراقبت بیشتر و تغذیه مناسب، می توان ورم لثه و مراحل اولیه پوسیدگی دندان را برطرف کرد. در صورت عدم درمان پوسیدگی، معمولا منجر به مشکلات بزرگتری می شود که نیاز به درمان و اثرات مادام العمر می گردد.

در حالی که تحت درمان ارتودنسی هستید، باید معاینات منظم را با متخصص ارتودنسی خود ادامه دهید تا از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید.

بهداشت در طول ارتودنسی

توجه به تغذیه در ارتودنسی

غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی نیز می توانند به مدت طولانی به دندان بچسبند و باعث پوسیدگی دندان شوند. نگرانی در مورد غذاها و نوشیدنی های اسیدی، نوشابه و آب میوه هایی که می توانند مینای دندان را از بین ببرند در صورت مصرف مکرر یا نوشیدن به مدت طولانی به پوسیدگی کمک می کند. برای شستشوی اسیدهایی که بعد از خوردن و نوشیدن تشکیل می شوند، باید زمان کافی به بزاق بدهید. یک قانون خوب برای پیروی از آن این است که زمان غذا خوردن در هر روز را به 3 وعده غذایی و 2 بار میان وعده محدود کنید.

همچنین غذاهای خاصی وجود دارد که می تواند سیم و بندهای ارتودنسی  را شل، شکسته یا خم کنند. در زمان استفاده از بریس از خوردن غذاهای سفت مانند آجیل و بیسکویت های سخت خودداری کنید. غذاهایی مانند سیب و هویج را باید قبل از خوردن رنده کرده یا به قطعات کوچک خرد کنید.از غذاهای چسبناک مانند کارامل ، تافی و.. پرهیز کنید.

مراقبت از ارتودنسی دندان در خانه

در اینجا چند مرحله ساده برای حفظ شکل مناسب دندان ها، لثه ها و بریس ها آورده شده است:

اگر متخصص ارتودنسی شما الاستیک هایی برای شما ایجاد کرده است، قبل از مسواک زدن آنها را بردارید.

با استفاده از یک خمیردندان حاوی فلوراید و یک مسواک کوچک نرم، برس مسواک را با زاویه 45 درجه در برابر لثه قرار دهید. با استفاده از یک حرکت دایره ای کوچک روی هر دندان، به آرامی در امتداد خط لثه در محل لثه و دندان را مسواک بزنید.

قبل از حرکت بر روی دندان بعدی، حدود 10 ثانیه بر روی هر دندان وقت بگذارید تا هیچ دندانی را از دست ندهید.

بریس ها را به آرامی مسواک بزنید. مسواک خود را به اندازه کافی محکم فشار دهید تا برس های مسواک به شکاف های بین سیم و دندان گسترش یابند. داخل و اطراف همه براکت ها و سیم ها را مسواک بزنید. مطمئن شوید که زیر سیم ها را مسواک زده اید.

با استفاده از یک حرکت دایره ای آرام روی هر دندان، هم سطح داخلی و هم سطح رویه دندان های خود را مسواک بزنید.برای سطوح جویدن ، از یک حرکت عقب و جلو استفاده کنید.

طبق دستورات متخصص ارتودنسی یا بهداشت از سایر محصولات مراقبت از دهان استفاده کنید.

استفاده از محصولات حاوی فلوراید و مراقبت از دهان

استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید دو بار در روز یکی از روش های اثبات شده برای از بین رفتن پوسیدگی است. فلوراید باعث مقاومت بیشتر دندان ها در برابر اسیدهای تولید شده پس از خوردن یا نوشیدن می شود و مواد معدنی را که در مراحل اولیه پوسیدگی دندان از بین می روند، باز می گرداند.

از آنجا که ممکن است در هنگام استفاده از بریس، خطر پوسیدگی دندان بیشتر باشد، متخصص ارتودنسی ممکن است محصولات فلوراید دیگری را که از دندان های شما محافظت بیشتری می کنند، توصیه کند. همچنین ممکن است متخصص ارتودنسی به شما کمکهای مخصوص نظافت دندان مانند برس های بین دندانی را توصیه کند.

از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که نحوه استفاده از این موارد را به شما نشان دهد.

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین