درد ارتودنسی

راه های کنترل درد ارتودنسی چیست؟یکی از سوالات و دغدغه های ذهنی اغلب مراجعین برای ارتودنسی دندان این است که آیا ارتودنسی درد دارد؟ آیا لقی دندان ها حین ارتودنسی دندان طبیعی است و اینکه آیا این لقی دندان ها ماندگار است یا خیر؟در پاسخ به این سوالات می توان گفت درد دندان حین درمان ارتودنسی به معنای دندان درد نیست، بلکه حرکت دندانی به دنبال نیروهایی که به دندان ها وارد می شود و دندان  شروع به حرکت می کنند، این نیرو سبب بروز یک سری از واکنش های التهابی می شود که مسلما یک درد خفیف و گذرا را برای بیمار ایجاد می کند. می توان این درد را با مسکن های ضعیف در یک تا دو جلسه اول ارتودنسی برطرف کرد.

لقی دندان ها حین ارتودنسی

لقی دندان ها حین ارتودنسی کاملا طبیعی است، اگر دندان ها داخل فک لق نشوند حرکت دندانی صورت نخواهد گرفت، به دنبال تحلیل استخوان در یک نقطه و تشکیل استخوان در محل دیگر است که چرخش دندان و جابه جایی دندان ها رخ می دهد، در نتیجه درد دندان و لقی دندان حین درمان ارتودنسی بسیار طبیعی است و به مرور زمان و طی درمان به مرحله ثبات رسیده و این عوارض ارتودنسی از بین خواهد رفت.

درد ارتودنسی

راه کارهای کاهش درد براکت ارتودنسی

می توان با کمک راه حل هایی این درد ارتودنسی را کاهش داد.

تغییر در رژیم غذایی بعد از ارتودنسی دندان.

در چند روز اول بعد از ارتودنسی باید از خوردن غذاهای سخت جلوگیری کنید.

معمولا در یک تا دوز اول بعد از ارتودنسی درد احساس می شود، خوردن غذاهی نرم در این مدت زمان می تواند کمک کننده باشد.

خوراکی های یخ زده نیز در این دوران کمک کننده است، خوراکی هایی مثل بستنی باعث تسکین درد می شود .

مصرف غذا  و نوشیدنی اسیدی در این دوران توصیه نمی شود، منظور از غذاهای اسیدی شامل نوشیدنی های همراه با مرکبات است، زیرا زخم و نارحتی در دهان را شدت می بخشد.

از خوردن غذاهای سفت و چسبناک که سبب شکسته شدن براکت شود، خوددرای کنید.

استفاده از داروهای خوراکی خفیف برای کاهش درد ارتودنسی

معمولا متخصص ارتودنسی در چند روز اول بعد از ارتودنسی مسکن های خفیفی را تجویز می کند تا در صورت لزوم مصرف شود.

گاهی نیز استفاده از بی حسی های موضعی توصیه می گردد.

شستشوی دهان با آب نمک در دوران ارتودنسی بسیار مفید است.

آب نمک در کاهش درد ارتودنسی کمک کننده است، زیرا می تواند هر گونه زخم و التهاب در دهان را برطرف کند. استفاده از آب نمک  چند بار در روز، در روز های ابتدایی برای کاهش درد بسیار مفید است.

موم ارتودنسی، به عنوان مانعی بین براکت و دهان عمل می کند. می توان موم ارتودنسی را در داروخانه و یا در کلینیک ارتودنسی تهیه کنید.

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین