دندان های نامتقارن

اصلاح دندان های نامتفارن با ارتودنسی امکان پذیر است؟ خیلی از بیماران در زمان مراجعه به مطب دکتر مهسا شریعتی متخصص ارتودنسی در ساوه از داشتن لبخندی کج و یا داشتن دندان های نامتفارن شکایت می کنند، دلایل زیادی می تواند سبب ایجاد لبخندی کج شود. خوشبختانه امروزه انواع روش های زیبایی و درمانی برای درمان دندان های نامتقارن وجود دارد.

دلایل لبخند نامتقارن

یک خط لثه ناهموار: گاهی اوقات، یک طرف از بافت لثه شما می تواند پایین تر از طرف دیگر پایین بیاید و ظاهر عدم تقارن را ایجاد کند.

دندانهای نامرتب: اگر دندانهای شما کج و نامرتب باشند، لبخند شما ممکن است دندانه دار و ناهموار به نظر برسد.

دندان های بی تناسب: در بعضی موارد، دندان های طبیعی می توانند اندازه های مختلف داشته باشند. اگر این اختلاف قابل توجه باشد، لبخند شما نامتعادل به نظر می رسد.

دندان های نامتقارن

راه های تشخیص دندان های نامتقارن

همیشه تشخیص زود هنگام به درمان آسان تر و کوتاه تر کمک می کند. قبل از انتخاب روش درمان، نوع دندان های نامتفارن باید توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده شود.یکی از راه های تشخیص دقیق استفاده از ابزار های تصویر برداری است،علاوه بر این روش،  گاهی می توان تنها با معاینه و ویزیت، دندان نامتقارن را تشخیص داد. افراد با دندان های نامتفارن اکثرا دچار ناهنجاری کلاس  I  در یک طرف و ناهنجاری کلاسII در طرف دیگر هستند، در نتیجه این امر سبب می شود، دندان های بالایی و پایین با یکدیگر و همچنین صورت، در یک راستا نباشند.

به چه دلایلی ناهنجاری دندان های نامتفارن بروز می کند؟

این می تواند به دلایلی مختلفی باشد، از جمله استرس، ضربه، ژنتیک و یا در موارد نادر، در معرض دود سیگار بودن در دوران کودکی، می تواند باعث عدم تقارن دندان ها و در نتیجه چهره گردد.

همینطور با از دست رفتن یک دندان، ناخود آگاه ناهماهنگی در چهره ایجاد می شود، به این دلیل که  دندان از ماهیچه های صورت حمایت می کند، در صورت عدم حضور یک دندان ماهیچه در آن ناحیه تحلیل می رود و سبب عدم تقارن چهره می شود.

گاهی نیز کج شدن دندان می تواند سبب عدم تقارن چهره شود، این حالت در صورتی که دندان ها در راستای بینی و لب ها نباشند ایجاد می گردد.در هر حال نامتقارنی دندان ها به هر دلیل که رخ داده باشد، لازم است هر چه سریعتر اقدامات درمانی انجام شود تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری گردد.

درمان دندان های نامتقارن

بسته به شدت ناهنجاری، روش درمان انتخاب می شود، در صورتی که  دندان از دست می رود، می توان با کمک بریج دندان و یا ایمپلنت، درمان را انجام داد، اما اگر ایمپلنت و سایر روش های درمانی پاسخگو نبودند، لازم است با کمک ارتودنسی درمان انجام شود. دکتر مهسا شریعتی متخصص ارتودسی در ساوه بعد از معاینه بیمار بهترین روش درمان را پیشنهاد می کنند تا بیمار در کمترین زمان، به نتیجه دلخواه برسد.

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین