مشکلات رایج ارتودنسی

مشکلات رایج ارتودنسی می تواند فراتر از احساس درد خفیف در لثه و دندان ها باشد، حتی ممکن است منجر به آسیب دندان ها شود، تمیز کردن دندان ها و جویدن را برای شما سخت کند. بیشتر مسائل ارثی است که نیاز به ارتودنسی را در افراد افزایش می دهد، اگرچه در برخی از موارد ممکن است در اثر تصادف، از بین رفتن زودرس یا دیررس دندانهای شیری، یا مکیدن طولانی مدت انگشت شست یا انگشتان نیاز به ارتودنسی افزایش یابد.

در ادامه به بررسی مشکلات رایج ترین ارتودنسی می پردازیم ، اما در هر حال  بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا مشکل ارتودنسی دارید یا خیر، مشاوره و ارزیابی حضوری توسط دکتر خوب ارتودنسی است.

کلاس II اوربیت

متخصصان ارتودنسی، مشکلات برجسته بودن دندان را، به عنوان Overbite معرفی می کنند، مشکلات کلاس II نشان دهنده یک رابطه غیر طبیعی گزش است که در آن فک بالا و دندان ها در مقابل فک پایین و دندان ها قرار دارند. بیماران کلاس II معمولاً چانه فرو رفته دارند، بعضی نیز ممکن است دندانهای جلویی برجسته ای داشته باشند.

اگر مشکل اوربیت اصلاح نشود، دندانهای جلویی برجسته ممکن است باعث آسیب دیدگی دندان های دیگر شود.

مشکلات رایج ارتودنسی

کلاس III زیر بایت

مشکلات کلاس III در اصل منشا ژنتیکی دارد. در این حالت، فک پایین و دندانها در مقابل فک بالا و دندانها قرار می گیرند. به نظر می رسد فک پایین بیش از حد بزرگ است، اما ممکن است این حالت به دلیل عدم رشد فک فوقانی باشد.

در صورت عدم درمان درجه 3 ناهنجاری دندانی، ممکن است منجر به ایجاد ناهمواری بین دندان ها، بیماری لثه شامل از دست دادن استخوان و نیاز به جراحی در سنین بالاتر شود.

دندان های کج

شلوغی دندان ها زمانی اتفاق می افتد که فضای کافی برای دندان ها در فک نباشد. بعضی از دندان ها به جلو یا عقب فشار می آورند تا جا باز کنند. این می تواند تمیز کردن بعضی از دندان ها را سخت کند و در نتیجه باعث پوسیدگی در سطح آنها شود. همچنین می تواند باعث شود، ساییدگی بعضی از دندان ها بیشتر از سایر دندان ها باشد.

ازدحام دندان ها اغلب یکی از چندین مشکل ارتودنسی است. ازدحام دندان ها می تواند دلیل یا نتیجه سایر مشکلات دندانی باشد، مانند دندانهای نهفته، دندانهای جمع شده یا دندانهایی که به طور طبیعی نمی ریزند. کراس بایت دندان های جلو یا عقب نیز می تواند باعث شلوغ شدن دندان ها شود.

فاصله (فاصله بین دندانها)

متخصصان ارتودنسی فضای زیاد بین دندان ها را یکی دیگر از مشکلات رایج مرتبط با نیاز به مراقبت های ارتودنسی می دانند. دندان های فاصله دار زمانی اتفاق می افتد که فضای دندان بسیار زیاد باشد، شکاف های بزرگی بین دندان ها ظاهر شود. این ممکن است جذاب نباشد و باعث شود غذا بین دندان های شما گیر کند.

Overbite درجه همپوشانی عمودی بین دندانهای جلویی بالا و پایین را توصیف می کند. اوربایت عمیق نشان دهنده همپوشانی بیش از حد دندانهای جلویی فوقانی با دندانهای جلویی پایین است.

در صورت عدم اصلاح، اوربایت عمیق می تواند منجر به ساییدگی ناهموار و بیش از حد دندان های جلویی و تحتانی جلویی و آسیب به بافت های لثه کام شود.

کراس بایت

کراس بایت ممکن است در یک یا هر دو طرف فک وجود داشته باشد.

اگر کراس بایت درمان نشود، ممکن است منجر به ساییدگی ناهموار و بیش از حد دندانها، رشد نامتقارن فکها، نیاز به اصلاح جراحی در سنین بالاتر شود.

دندانهای تحت تأثیر

دندان نیش یکی از دندانهایی است که معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرد. دندانهای نهفته می توانند به دلیل قرارگیری نامناسب دندانها یا شلوغی آنها ایجاد شوند.

دندان های نهفته باید به محض تشخیص کنترل شوند. اگر دندان های نهفته اصلاح نشوند، ممکن است باعث آسیب به ساختار ریشه دندان های سالم مجاور، ایجاد کیست در اطراف دندان های نهفته و فاصله بین دندان ها شوند.

گم شدن دندانها

گاهی اوقات تمام دندان های دائمی رشد نمی کنند، این منشا معمولاً ژنتیکی است. در بعضی موارد، دندان ها به دلیل بهداشت ضعیف دهان و کشیدن دندان از بین رفته اند. درمان ارتودنسی  در این موارد، شامل بستن فضای از دست رفته دندان ها یا نگه داشتن فضا برای جایگزینی دندان مصنوعی باشد.

اگر این مشکل اصلاح نشود، ممکن است باعث رانش یا فرو رفتن دندان ها در شکاف ها، ایجاد فضای نامطبوع بین دندان ها و جابجایی خطوط میانی دندان شود.

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین