مراقبت‌های ارتودنسی

مراقبت از ارتودنسی
ارتودنسی دندان یکی از روش‌های درمانی در حوزه دندانپزشکی است که به عنوان راهکاری برای درمان نامنظمی و کجی دندان‌ها شناخته می‌شود. با استفاده از ارتودنسی، می‌توانید با ناهماهنگی دندان‌ها خداحافظی کنید. در این مقاله قصد داریم به طور جامع به بررسی انواع مراقبت‌های ارتودنسی دندان بپردازیم.

ارتودنسی دندان یکی از روش‌های درمانی در حوزه دندانپزشکی است که به عنوان راهکاری برای درمان نامنظمی و کجی دندان‌ها شناخته می‌شود. با استفاده از ارتودنسی، می‌توانید با ناهماهنگی دندان‌ها خداحافظی کنید. در این مقاله قصد داریم به طور جامع به بررسی انواع مراقبت‌های ارتودنسی دندان بپردازیم.

مراقبت‌های ارتودنسی

مراقبت‌های ارتودنسی بسیار حیاتی هستند و می‌توانند جلوی ابتلا به پوسیدگی دندان را بگیرند. در طول درمان ارتودنسی، برخی ذرات مواد غذایی ممکن است در بین پلاک‌های ارتودنسی گیر کنند و خطر پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهند. همچنین، در زمان استفاده از ارتودنسی، باید به مراقبت از پلاک‌های دندانی خود توجه کنید تا آسیب نبینند.

مراقبت‌های ارتودنسی دندان به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱. مراقبت‌های قبل از ارتودنسی
۲. مراقبت‌های حین ارتودنسی
۳. مراقبت‌های بعد از ارتودنسی دندان

مراقبت های ارتودنسی دندان

مراقبت‌های قبل از ارتودنسی

مراقبت‌های قبل از ارتودنسی از اهمیت بالایی برخورداز است. یکی از نکات حیاتی، انتخاب یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر است؛ زیرا این انتخاب بدون شک بر کیفیت، زیبایی، و مدت زمان درمان شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند از بسیاری از عوارض جلوگیری کند. بنابراین، برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی حرفه‌ای وقت بگذارید و تحقیقات کافی در این زمینه انجام دهید.

همچنین، نوع مناسب ارتودنسی برای شما توسط متخصص ارتودنسی بعد از معاینه و تشخیص تعیین می‌شود، و با مشورت شما یکی از انواع ارتودنسی‌ها برای شما انتخاب خواهد شد.

مراقبت‌های حین ارتودنسی

مراقبت‌ها از لحظه قرار دادن پلاک‌های ارتودنسی آغاز می‌شوند. متخصص ارتودنسی به شما نکات مهم در نگهداری و مراقبت را توضیح می‌دهد. برای جلوگیری از عوارضی مانند پوسیدگی، رعایت این مراقبت‌ها بسیار مهم است. در اینجا، ما به طور مرحله به مرحله مراقبت‌های ارتودنسی را از روز اول تا بعد از اتمام درمان برای شما توضیح خواهیم داد.

مراقبت‌های روز اول ارتودنسی

در روزهای اول پس از نصب ارتودنسی، ممکن است یک درد خفیف (درد ارتودنسی) یا حساسیت در دندان‌های شما ایجاد شود. برای تسکین این درد و حساسیت، می‌توانید از ضد درد‌های غیر قرصی استفاده کنید که بدون نیاز به نسخه در دسترس هستند. همچنین، استفاده از آب گرم و آب نمک نیز برای کاهش این درد و حساسیت توصیه می‌شود.

مراقبت‌های اولیه در هفته اول ارتودنسی

مراقبت‌های در هفته اول ارتودنسی تا حدودی به روزهای اول شباهت دارند و بهتر است مراقبت‌های روز اول را تا حداقل یک هفته ادامه دهید.

تغذیه در روز اول ارتودنسی

در روزهای اول پس از نصب ارتودنسی، ممکن است با مشکلاتی در غذا خوردن مواجه شوید تا به ارتودنسی‌ها عادت کنید. اما پس از کاهش درد خفیف در روزهای اول، غذا خوردن برای شما راحت‌تر خواهد شد.

در روز اول ارتودنسی، بهتر است از غذاهای مقوی و نرم مانند سوپ، میوه‌های نرم، سبزیجات، برنج و سیب‌زمینی استفاده کنید. در ادامه، ما به طور کامل درباره تغذیه در حین ارتودنسی صحبت خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله تغذیه در زمان ارتودنسی مراجعه کنید.

نحوه مراقبت از دندان‌های ارتودنسی شده

مراقبت‌های ویژه برای بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی بسیار حائز اهمیت هستند و باید با حساسیت ویژه‌تری انجام شوند تا از هرگونه عوارض جلوگیری شود و مدت زمان درمان کاهش یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله رعایت بهداشت در زمان ارتودنسی مراجعه کنید.

مراقبت از بهداشت دهان و مسواک زدن:

در ابتدا، حتماً قبل از انتخاب مسواک، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا مسواک‌های مخصوص ارتودنسی را پیدا کنید. در طول درمان ارتودنسی، استفاده از مسواک نرم و برقی توصیه می‌شود و مسواک خود را هر 3 ماه تعویض کنید.
نحوه مسواک زدن در ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی، به طور کلی روزانه 3 تا 4 بار مسواک بزنید و سعی کنید هر بار مسواک زدن حدود 2 دقیقه طول بکشد. برای تمیز کردن هر دندان، حدود 10 ثانیه وقت بگذارید تا مطمئن شوید که به خوبی تمیز شده است و به ملایمی فشار دهید تا ذرات مواد غذایی از روی ارتودنسی و دندان‌ها به خوبی پاک شوند.

در مواقعی که قادر به استفاده از مسواک نیستید، پس از مصرف مواد غذایی، آب را در دهان خود بچرخانید و دهان خود را با آب شستشو دهید.

نخ دندان

استفاده از نخ دندان به‌همراه مسواک زدن می‌تواند مزایای فراوانی داشته باشد. با استفاده از نخ دندان، شما می‌توانید جرم‌ها را در فواصل بین دندان‌ها و پایین لثه پاک کنید که برخی از این مناطق با مسواک به‌راحتی قابل دسترسی نیستند

نحوه استفاده از نخ دندان برای ارتودنسی

در هنگام استفاده از نخ دندان برای ارتودنسی، آن را به آرامی از بین سیم‌ها عبور دهید و حواستان باشد روند کشیدن نخ دندان به صورت شکل C باشد تا به سیم‌ها آسیب نرسانید. همچنین، مهم است نخ دندان را به صورت عمودی و اره‌ای نکشید.

دهانشویه:

استفاده از دهانشویه در طول درمان ارتودنسی دارای مزایای خاصی است، اما هرگز نمی‌تواند جایگزین مسواک و نخ دندان باشد. برای انتخاب دهانشویه مناسب برای ارتودنسی، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید. استفاده از دهانشویه‌های آنتی‌باکتریال و حاوی فلوراید برای ارتودنسی توصیه می‌شود.

برای استفاده صحیح از دهانشویه، آن را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و توجه داشته باشید که آن را قورت ندهید. پس از استفاده از دهانشویه، بهتر است به مدت 1 ساعت از مصرف مواد غذایی خودداری کنید.

خمیر دندان ارتودنسی

قبل از خرید خمیر دندان، می‌توانید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا بهترین خمیر دندان را برای خود انتخاب کنید. بهتر است خمیر دندانی که انتخاب می‌کنید، دارای درصد مشخص و کنترل شده‌ای از فلوراید و خاصیت ضد پوسیدگی باشد.

علاوه بر این، در حال حاضر خمیر دندان‌های مخصوص درمان ارتودنسی نیز در بازار موجود هستند که دارای مزایای خاصی هستند. برای آشنایی با این مزایا، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

مراجعه و بررسی منظم

می‌توان گفت که مهم‌ترین عامل در کاهش مدت درمان، مراجعات منظم ماهانه به ارتودنتیست. در این جلسات بررسی، دندانپزشک شما به بررسی وضعیت سیم‌ها و براکت‌هایتان می‌پردازد و بریس‌ها را به درستی تنظیم می‌کند. حتماً مراجعه منظم و جدی به جلسات ماهانه ارتودنتی را در نظر داشته باشید.

اجتناب از برخی عادت‌های نادرست

در طول درمان ارتودنسی، جویدن مداد، خودکار، یخ و ناخن ممکن است به دندان و ارتودنسی آسیب برساند، بنابراین باید از این عادت‌ها حتماً پرهیز کنید. همچنین، مصرف نوشابه، قهوه، سیگار و قلیان در دوران ارتودنسی مضر است و باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله تاثیر سیگار بر ارتودنسی مراجعه کنید.

اجتناب از عادت‌های نادرست

در طول درمان ارتودنسی، جویدن مداد، خودکار، یخ و ناخن می‌تواند به دندان و ارتودنسی آسیب برساند، بنابراین باید به هر شکلی از این عادت‌ها پرهیز کنید. همچنین، مصرف نوشابه، قهوه، سیگار و قلیان در دوران ارتودنسی مضر است و باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید.

رعایت تغذیه در دوران ارتودنسی

تغذیه در دوران ارتودنسی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا عدم رعایت آن ممکن است باعث آسیب به ارتودنسی، پوسیدگی و زرد شدن دندان شود. در ادامه، به طور کامل به مواد غذایی حین ارتودنسی و راه‌های رعایت تغذیه صحیح پرداخته خواهیم شد.
بعد از اتمام درمان ارتودنسی، چه بخوریم؟
حالا که شما با اهمیت تغذیه در دوران ارتودنسی آشنا شده‌اید، تغذیه پس از ارتودنسی را می‌توان بر اساس دو دسته‌بندی شامل خوراکی‌های ممنوعه و خوراکی‌های مفید مورد بررسی قرار داد.
خوراکی‌های ممنوع در ارتودنسی:
به طور کلی، مصرف مواد غذایی سفت، خشک و چسبنده در دوران ارتودنسی ممنوع است. برای آسانی شما، لیستی از خوراکی‌های ممنوعه را تهیه کرده‌ایم.
 • آجیل
 • خشکبار
 • پاپ کورن
 • آبنبات و شکلات سفت
 • آدامس
 • بلال
 • چیپس
 • ذرت
 • یخ
 • نان های تست یا سفت
 • گز
 • سوهان
 • ته دیگ
خوراکی‌های منع شده در ارتودنسی
در کل، توصیه می‌شود در دوران ارتودنسی از مصرف مواد غذایی سفت، خشک و چسبنده پرهیز کنید. برای راحتی شما، یک لیست از خوراکی‌هایی که باید اجتناب کنید، آماده کرده‌ایم.

خوردن چه غذاهایی در حین ارتودنسی ممنوع است؟

بعد از اتمام درمان ارتودنسی، چه باید کرد؟

علاوه بر درمان ارتودنسی، مراقبت‌های پس از آن نیز اهمیت دارد، زیرا دندان‌ها تمایل دارند به حالت قبلی خود بازگردند. برای حفظ نتیجه درمان، استفاده مداوم از نگهدارنده یا ریتینر توصیه می‌شود. این نگهدارنده‌ها جلوی بازگشت دندان‌ها به حالت قبلی را می‌گیرند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. همچنین، مراقبت‌های دهان و دندان نیز همچنان بسیار مهم هستند.

مراقبت از نگهدارنده و ریتینر

 • در 5 الی 6 ماه اول، نگهدارنده ها باید حداکثر 12 ساعت از دهان خارج نشوند.
 • از محفظه‌های مخصوص برای نگهداری آن‌ها استفاده کنید.
 • در هنگام ورزش یا فعالیت‌های آبی، آن‌ها را از دهان خارج کنید.
 • نگهدارنده ها را به صورت منظم با آب، صابون و مسواک نرم تمیز کنید.

مراقبت‌های ارتودنسی در ورزش

اولاً، باید بگوییم که ورزش و ارتودنسی تداخلی با یکدیگر ندارند. با این حال، در هنگام ورزش، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا جلوی آسیب به دندان و ارتودنسی‌تان را بگیرید. در ادامه، بخشی از این مراقبت‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم:

– اگر از ارتودنسی متحرک استفاده می‌کنید، در هنگام ورزش آن را از دهان خارج کنید.
– از ورزش‌هایی که با ضربه به سر و صورت همراه هستند، خودداری کنید.
– می‌توانید در هنگام ورزش از محافظ‌های دندانی یا گارد استفاده کنید تا مراقبت بیشتری از ارتودنسی‌تان داشته باشید.
– در ورزش با احتیاط عمل کنید.
– در صورت آسیب به ارتودنسی، به سرعت به پزشک ارتودنسی خود مراجعه کنید.
– اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید، قبل از انجام ارتودنسی با متخصص مشورت کنید.

مراقبت از ارتودنسی متحرک

مراقبت از ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت ساده‌تر است و راز این سادگی بخاطر داشتن قابلیت حرکت آن است. شما می‌توانید ارتودنسی متحرک خود را از دهان خارج کرده و آن را تمیز کنید. در زیر، مراقبت‌های مهم در ارتودنسی متحرک را برای شما شرح می‌دهیم:

– مسواک زدن روزانه 3 تا 4 بار در روز.
– استفاده از نخ دندان و دهانشویه.
– همواره ارتودنسی متحرک خود را تمیز نگه دارید.
– از محفظه‌های مخصوص برای نگهداری ارتودنسی متحرک استفاده کنید.
– ارتودنسی متحرک را با آب، صابون و مسواک نرم تمیز کنید.
– در صورت تغییر در حالت آن، به سرعت به پزشک ارتودنسی خود مراجعه کنید.

مراقبت‌های ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال یکی از انواع ارتودنسی است که در آن براکت‌ها و سیم‌ها به پشت دندان‌ها وصل می‌شوند. مراقبت‌های این درمان نیز مانند دیگر انواع ارتودنسی است، اما تفاوت‌های کوچکی نیز وجود دارد. در ارتودنسی لینگوال، هنگام رعایت بهداشت دهان و دندان، پشت دندان‌ها باید با دقت بیشتری تمیز شوند و اطمینان حاصل شود که ارتودنسی به‌خوبی تمیز شده‌است و جرمی در بین آن‌ها باقی نمانده است.

بطور کلی، در ارتودنسی لینگوال محدودیت‌های غذایی کمتری وجود دارد و متخصص ارتودنسی به شما در این زمینه توضیح خواهد داد. در تغذیه ارتودنسی لینگوال، مهم است که از خوردن مواد چرب و دانه‌های ریز اجتناب کنید.

مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ارتودنسی:

هنگامی که ارتودنسی بر روی دندان‌های شما نصب می‌شود، ممکن است درد و حساسیتی را تجربه کنید که با رعایت مراقبت‌های زیر می‌توانید آنها را کاهش دهید:

1. استفاده از کمپرس سرد: از قرار دادن کمپرس یخ یا یخچالی روی ناحیه دارای درد اطراف دهانتان برای کاهش تورم و درد استفاده کنید.

2. استفاده از موم‌های ارتودنسی: از قرار دادن موم‌های مخصوص ارتودنسی بر روی قسمت‌های تیز و برجسته‌ی براکت‌ها برای کاهش تراکم و فرسودگی لثه‌ها استفاده کنید.

3. رعایت رژیم غذایی و استفاده از مواد غذایی نرم: مصرف غذاهای نرم و پخته شده کمک می‌کند تا فشار وارد بر دندان‌ها کمتر شود و دردتان کاهش یابد.

4. استفاده از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه: اگر درد شدیدی احساس می‌کنید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید، اما بهتر است پیش از استفاده با دندانپزشک خود مشورت کنید.

5. استفاده از مواد غذایی سرد مانند بستنی: مصرف برخی از مواد غذایی سرد و خنک مثل بستنی می‌تواند در تسکین درد و حساسیت به شما کمک کند.

6. از خوردن مواد غذایی اسیدی پرهیز کنید: مصرف غذاهای اسیدی می‌تواند باعث ایجاد تحریک و درد در دندان‌های حساس شما شود، بنابراین از خوردن آنها پرهیز کنید.

7. شست و شوی دهان با آب نمک: شست و شوی دهان با آب نمک کمک می‌کند عفونت‌ها را کاهش داده و ترمیم سریع‌تر انجام شود.

توجه داشته باشید که این مراقبت‌ها تنها به‌عنوان کمک‌های اولیه برای کاهش درد ارتودنسی هستند و در صورت استمرار درد یا مشکلات دیگر، بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

عواقب بی توجهی به مراقبت‌های ارتودنسی

هدف افرادی که به درمان ارتودنسی می‌روند، داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های مرتب است. پس از انجام ارتودنسی، حساسیت مراقبت‌ها بیشتر می‌شود و اگر مراقبت از دهان و دندان به درستی انجام نشود، ممکن است منجر به پوسیدگی دندان‌ها شود و زیبایی لبخند را کاهش دهد.

عدم انجام مراقبت‌ها و اقدامات بعد از ارتودنسی می‌تواند باعث افزایش طول درمان و هزینه‌ها برای شما شود. بنابراین، بهتر است بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کرده و به صورت منظم چکاپ‌های ماهیانه‌تان را انجام دهید. برخی از عواقب انجام ندادن مراقبت‌های ارتودنسی به درستی عبارتند از:

1. لکه‌های سفید روی دندان‌ها
2. التهاب و بیماری لثه
3. پوسیدگی دندان‌ها
4. افزایش طول درمان
5. بوی بد دهان
6. بازگشت دندان‌ها به جایگاه اصلی‌شان (در صورت عدم استفاده از نگهدارنده)

توجه داشته باشید که رعایت مراقبت‌های ارتودنسی به درستی، به شما کمک می‌کند تا نتایج مطلوب‌تر و به مدت کوتاه‌تری از درمان ارتودنسی خود بهره‌مند شوید.

کلینیک‌های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی (کلینیک دندان پزشکی مایا در تهران، کلینیک دندان پزشکی مهر در ساوه و کلینیک ماهور)، با بالاترین کیفیت، خدمات درمانی ارتودنسی را توسط متخصصان باتجربه به شما ارائه می‌دهند تا شما از حس خوب داشتن دندان‌هایی صاف و یکدست لذت ببرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین