ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی، یکی از دغدغه های اصلی در بیماران بزرگسال که نیاز به درمان با ارتودنسی دارند، دیده شدن ارتودنسی دندان است .

از آنجا که درمان ارتودنسی به نسبت یک درمان زمان بر است، در نتیجه این دیده شدن ارتودنسی برای خیلی از افراد در زمان حضور در اجتماع خوشایند نیست، در زمینه حل این مشکل تلاش های بسیاری صورت گرفته است که دیده شدن ارتودنسی را به حداقل برسانند، یکی از روش های کاربردی برای رفع مشکل، استفاده از براکت های هم رنگ دندانی است.

براکت های همرنگ دندانی در دوره های اولیه از جنس پلاستیک و یا کامپوزیت بودند، به دلایل ضعف های مکانیکی، از جمله تغییر حجمی و…براکت های سرامیکی وارد بازار شدند که تا حد قابل توجهی ضعف دیده شدن ارتودنسی دندان را جبران کنند، همچنین استفاده از سیم های هم رنگ دندان در کنار ارتودنسی سرامیکی، به دیده نشدن ارتودنسی کمک بیشتری کرد .

فیلم ارتودنسی سرامیکی

 

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی، همانطور که از اسمش پیداست از جنس سرامیک، چینی و یا کریستال است، در گذشته توجه به سلامت دندان ها و دهان کمتر بود ، اما امروزه با  افزایش آگاهی جامعه در زمینه اهمیت زیبایی و سلامت دندان ها، استفاده از ارتودنسی دندان در بزرگسالان بسیار رایج شده است، همچنین از آنجا که ارتودنسی سرامیکی بر روی دندان ها، شفاف و بی رنگ است در نتیجه  کمتر قابل دید است، که  می توان از دلایل دیگر استفاده از ارتودنسی دندان در بزرگسالان را همین مورد نام برد. ارتودنسی سرامیکی بیشتر به منظور توجه به جنبه زیبایی درمان استفاده می شود، در صورتی رنگ دندان ها شفاف باشند بهتر است ارتودنسی سرامیکی شفاف استفاده شود، اما اگر رنگ دندان ها شفاف نیست و کمی تمایل به تیرگی دارد بهتر است از براکت های همرنگ دندان استفاده شود.

ارتودنسی سرامیکی

معایب ارتودنسی سرامیکی

تمام این مواردی که بیان کردیم از مزیت های ارتودنسی  بود، خیلی از مراجعین از معایب این روش از ارتودنسی سوال می پرسند، اگر بخواهیم این موارد را بررسی کنیم می توانیم موارد زیر را لیست کنیم:

افزایش اصطحکاکی که بین براکت و سیم است، این اصطحکاک در نوع سرامیکی به مراتب بیشتر می شود .

شکننده بودن براکت ها، در زمان اعمال فشار خصوصا جویدن مواد غذایی سخت و یا ضربه های احتمالی که وارد می شود، ارتودنسی سرامیکی به نسبت سایر ارتودنسی های دندان شکننده تر هستند.

حجم این نوع از ارتودنسی به نسبت روش های دیگر بیشتر است.

البته تلاش های بسیاری در زمینه رفع از معایب صورت گرفته است، به طور مثال برای برطرف کردن افزایش اصطحکاک در ارتودنسی سرامیکی، قسمتی که سیم ارتودنسی در آن قرار می گیرد را از جنس فلزی استفاده کردند تا به مشکل اصطحکاک کمک کند.

با تمام این مزایا و معایب در حالت کلی می توان گفت ارتودنسی سرامیکی در افرادی که مشکل دیده شدن ارتودنسی را دارند، بهترین انتخاب است.

هزینه ارتودنسی سرامیکی

برای اطلاع از هزینه های دقیق لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، تا بعد از مشاوره و معاینه دندان ها هزینه دقیق را تعیین کند.

اما ارتودنسی سرامیکی به نسبت ارتودنسی های فلزی هزینه ای بالاتر نیاز دارد، در صورتی که سیم ارتودنسی نیز هم رنگ دندان انتخاب شود، هزینه به مراتب بالاتر می رود.

۴ نظر در مورد “ارتودنسی سرامیکی

 1. رضا - شهریور ۲۴, ۱۳۹۹ at ۵:۰۸ ق.ظ

  سلام خانم دکتر شریعتی
  من ارتودنسی سرامیکی کردم پیشتون خیلی خوب بود اصلا معلوم نبود. دستتون درد نکنه

  Reply
  • gavanji - شهریور ۲۴, ۱۳۹۹ at ۸:۵۵ ق.ظ

   ممنون از رضایتتون

   Reply
 2. داریوش - شهریور ۳۰, ۱۳۹۹ at ۸:۴۰ ق.ظ

  وای چقدر خوبه این ارتودنسی سرامیکی حیف هزینه بالایی میخواد.شما اقساط هم کار می کنید؟

  Reply
  • ادمین - شهریور ۳۰, ۱۳۹۹ at ۸:۴۸ ق.ظ

   لطفا برای اطلاع از هزینه ها تماس بگیرید، بله اقساط هم کار می کنیم.۰۹۳۹۲۴۱۴۲۳۲

   Reply

لطفا نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

Call Now Button مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین