همه چیز در مورد ارتودنسی سرامیکی (مفاهیم و مزایا و هزینه درمان)

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی مزایا، معایب و تمام نکات لازم

در دهه‌های اخیر، روش‌های متعددی برای ارتودنسی پدید آمدند که آزادی انتخاب بیشتری به افرادی که ناهنجاری دندانی دارند می‌دهد. ارتودنسی‌های نامرئی، راهکاری نوین است که در کنار راهکارهای نسبتا قدیمی‌تر امروزه ارائه می‌شود. ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی (ارتودنسی سرامیکی) نیز یکی از همین روش‌های جدید نامرئی و شفاف و در عین حال با کارایی بالا است.

در این مقاله با مفاهیم ارتودنسی سرامیکی و جزئیات آن از قبیل مزایا، معایب، نحوه درمان و هزینه‌های آن آشنا می‌شویم.

فیلم ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

در این نوع درمان به جای براکت‌های فلزی، براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود و باعث می‌شود که از آن به عنوان ارتودنسی سرامیکی نامبرده شود. بیماران یا افرادی که تحت درمان این نوع ارتودنسی قرار دارند، از این نام استفاده می‌کنند.

براکت‌های سرامیکی شبیه براکت‌های فلزی هستند، اما به جای فلز، از سرامیک شفاف یا همرنگ با دندان استفاده می‌شود. این براکت‌ها و حتی سیم‌های مورد استفاده در این سیستم دارای شفافیت و بی‌رنگ هستند. به عنوان مثال، رنگ سیم ارتودنسی در این سیستم می‌تواند نقره‌ای یا متالیک باشد.

ارتودنسی سرامیکی

چه کسانی می‌توانند از ارتودنسی سرامیکی استفاده کنند؟

ارتودنسی سرامیکی بیشتر در بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چون این نوع سیستم به صورت نامرئی است، افراد شاغل که علاقه‌مند نیستند براکت‌های فلزی و سیم‌های ثابت را در دندان‌های خود داشته باشند، از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند. در واقع، این افراد اصلا نمی‌خواهند دیگران بفهمند که دندان‌هایشان را ارتودنسی کرده‌اند.

به عنوان مثال افرادی که علاقه‌مند به ارتودنسی با براکت شفاف هستند، شامل بازیگران، اشخاصی که در مجموعه‌های بزرگ حضور دارند، گویندگان، خوانندگان، دانشجویان و … هستند.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

طول مدت درمان با ارتودنسی سرامیکی چقدر است؟

طول مدت ارتودنسی وابسته به شدت ناهماهنگی، نامنظمی یا شلوغی دندان‌ها متفاوت است. ممکن است برای صاف کردن و نظم دادن به دندان‌ها با براکت سرامیکی، به طور متوسط 6 تا 18 ماه طول بکشد ولی در برخی موارد حتی تا 36 ماه هم ممکن است زمان ببرد.

از مزایا و معایب ارتودنسی با براکت سرامیکی بدانیم

مزایای ارتودنسی سرامیکی

مزایای ارتودنسی سرامیکی:

۱- استفاده از مواد سرامیکی در ساخت براکت‌‌ها باعث همرنگ شدن‌ آن‌ها با دندان‌‌ها شده و این شفافیت باعث کمتر قابل تشخیص بودن آن‌ها شده است.

۲- براکت‌های سرامیکی مشابه پلاک‌های شفاف ارتودنسی (مانند اینوزیلاین‌ها)، باعث صاف و منظم شدن بیشتر دندان‌ها می‌شوند.

۳- می‌توانید براکت‌های رنگی نیز داشته باشید. با استفاده از الاستیک‌ها و اورینگ‌ها (همان کش‌های ارتودنسی)، می‌توان به براکت‌ها رنگ دلخواه داد و ظاهر زیبایی به آنها بخشید.

۴- هنگام تصویربرداری رادیولوژی، برخلاف بریس‌های فلزی و معمولی، هیچ‌گونه اختلال در وضوح تصاویر ایجاد نمی‌کند.

معایب ارتودنسی سرامیکی

۱- نسبت به ارتودنسی ثابت فلزی گران‌تر هستند.  هزینه بریس‌های سرامیکی حداقل 1000 تا 2000 دلار بیشتر از بریس های فلزی است.

۲- به دلیل بزرگتر بودن براکت‌های سرامیکی از براکت‌های فلزی هستند ممکن است مسواک زدن را مشکل کنند و یا برای لثه‌ها حساسیت ایجاد کنند.

۳- ماندگاری پایین‌تری نسبت به براکت‌های فلزی دارند.

۴- مدت زمان ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی از براکت های فلزی معمولا بیشتر است.

۵- امکان آسیب دیدگی و یا له شدگی این براکت‌ها بالاست و چون به راحتی شکسته می شوند هزینه تعویض یا تعمیر آن ها نیز ممکن است زیاد باشد و مدت زمان درمان را نیز بیشتر کند.

معایب ارتودنسی سرامیکی
معایب ارتودنسی سرامیکی

هزینه ارتودنسی سرامیکی

هزینه ارتودنسی سرامیکی ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله مکان محل کلینیک ارتودنسی، تجهیزات استفاده شده، سطح تخصص و تجربه دندانپزشک و مدت زمان درمان مورد نیاز. همچنین، هزینه‌های ارتودنسی می‌توانند در هر منطقه و شهر نیز متفاوت باشند.

در هر صورت، هزینه ارتودنسی سرامیکی معمولاً بیشتر از هزینه ارتودنسی فلزی است، زیرا براکت‌های سرامیکی و سیم بکار رفته در این نوع ارتودنسی گرانتر هستند و به تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری نیاز دارند. بهترین راه برای دقت بیشتر در مورد حدود هزینه‌ها مراجعه یا تماس با دکتر متخصص ارتودنسی است.

پاسخ به سوال پرتکرار تغییر رنگ براکتهای سرامیکی

این اتفاق می‌افتد اما براکت‌های سرامیکی در طول درمان ارتودنسی به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهند یا دچار لک نمی‌شوند.

با این حال، وقتی که شما برای انجام ارتودنسی براکت‌های سرامیکی را انتخاب می‌کنید، باید به نکاتی توجه کنید. مهمترین نکته آن است که اتصالات (ligatures) و الاستیک‌های رنگی استفاده شده که برای اتصال براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود، ممکن است در طول درمان رنگ خود را تغییر دهد و اطراف براکت‌ها و یا دندان را هم لکه‌دار کند.

این تغییر رنگ ک رخ می‌دهد به دلیل مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، سس‌ها و سایر مواد قندی و رنگ‌دار است. با این حال، این اتصالات معمولاً هر بار که شما ملاقاتی با دندانپزشک دارید قابل تعویض است، بنابراین اگر مواد پیوندی تغییر رنگ داده‌اند، دندانپزشک شما می‌تواند آن‌ها را تعویض کند تا زیبایی براکت‌ها حفظ شود.

میتوانید با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی نیز با از بین بردن باقیمانده مواد غذایی که ممکن است ایجاد لکه کنند را، به کلی نابود کنید.

با این حال، بهتر است با مرتبا با ارتودنتیست خود در تماس باشید تا در مورد انتظارات شما و روش‌های مراقبت از براکت‌ها بیشتر راهنماییتان کند.

منابع:

سایت: healthline

۴ دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین