ارتودنسی ثابت

درمان با ارتودنسی طی یک دهه گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و این امر باعث می شود کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان بتوانند، دندانهای کاملاً مطابق و هم ردیف داشته باشند، تا سلامت دهان و دندان در آن ها سریعتر و راحت تر از گذشته بهبود پیدا کند. ارتودنسی ثابت تنها راه حل موثر در تصحیح چندین مورد از ارتودنسی از جمله اوربیت، شکاف بین دندان ها ، شلوغی و مشکلات در ارتباط با مال اکلوژن است. جنس ارتودنسی ثابت کاملا ضد زنگ است، بندها در ارتودنسی ثابت به تدریج دندان ها را در موقعیت های مناسب خود قرار می دهند.

ارتودنسی ثابت

مزیت های ارتودنسی ثابت

پایداری و قدرت

 فلز از سایر درمانهای ارتودنسی قوی تر است. بنابراین ، خطر اختلال در اثر اجزای شکسته را کاهش می دهد.

مقرون به صرفه

 مقرون به صرفه ترین روش برای صاف کردن دندان ها، انتخاب بریس های فلزی است. در این روش از درمان از فولاد ضد زنگ استفاده می شود زیرا مقرون به صرفه و کارآمد است. شما می توانید با کمترین هزینه به لبخند رویایی خود برسید.

درمان مشکلات مختلف

برخی از موارد ارتودنسی با سایر درمان ها قابل اصلاح نیست. فلز یک ماده همه کاره است و آن را به بهترین روش برای رفع تقریبا همه مسائل ارتودنسی تبدیل می کند.

طول دوره درمان کوتاه

زمان درمان، در ارتودنسی ثابت معمولا از سایر روش های درمان با ارتودنسی کوتاه تر است.

اجزای پرانتزهای فلزی

براکت ها: مربع های فلزی کوچک که مستقیماً در قسمت جلوی هر دندان چسبانده می شوند با ماده مخصوص اتصال دندان چسبانده می شوند. آنها برای نگه داشتن قوس های دندان که به حرکت در می آیند همانند دستگیره ها عمل می کنند.

Archwires: سیم هایی که به براکت ها وصل می شوند و برای صاف کردن دندان ها اغلب خم می شوند، شکل می گیرند و محکم می شوند.

Ligatures: نوارهای کوچک لاستیکی هستند که قوس های نگهدارنده را در داخل براکت ها نگه می دارند. این باندها در رنگهای متنوعی قرار می گیرند.

باندهای ارتودنسی: باندهایی که بطور معمول روی مولرها استفاده می شوند تا لنگر پایدارتری برای براکت ها فراهم شود، باندها در تمام بیماران استفاده نمی شوند.

Spacers: برای جدا کردن دندانها قبل از قرار دادن نوارهای ارتودنسی استفاده می شود.

تطبیق در براکت های فلزی سنتی

عادت به بندهای فلزی چند هفته طول می کشد. از آنجا که دهان شما به جویدن همراه با ارتودنسی عادت ندارد، ممکن است به طور تصادفی داخل گونه خود را گاز بگیرید. عادت به بندهای فلزی چند هفته طول می کشد.  این فلزها در ارتودنسی ثابت همچنین در ابتدا می تواند تحریک کننده باشند و باعث ایجاد زخم های کوچک در داخل گونه ها یا لب ها شود.

پیروی از چند دستورالعمل ساده می تواند به شما در مدیریت این روزهای اول استقاده از ارتودنسی ثابت کمک کند:

از مسکن استفاده کنید تا به طور موقت نواحی حساس را بی حس کنید، به خصوص اگر ناراحتی از درد، شما را در شب بیدار نگه می دارد.

غذاهای نرمتر بخورید تا فشار اضافی ایجاد نشود. ماست، سوپ، سیب زمینی پوره شده ، ماکارونی و پنیر و تخم مرغ های خرد شده نمونه های خوبی هستند.

موم ارتودنسی را روی براکت هایی که تحریک کننده گونه های شما هستند، قرار دهید. استفاده از هر مقدار باعث می شود دهان شما احساس راحتی کند.

از غذاها و نوشیدنی های اسیدی مانند آب مرکبات یا غذاهای پرادویه خودداری کنید. اینها باعث تحریک درد می شوند.

چندین بار در روز دهان خود را با آب نمک بشویید. در هر فنجان آب از 1/2 قاشق چایخوری نمک استفاده کنید.

دکتر مهسا شریعتی متخصص ارتودنسی به تمام بیماران خود توصیه های لازم را ارائه می دهند.

۳ دیدگاه

    1. درد قابل ملاحظه ای نداره، بعد از معاینه روش درمان ارتودنسی انتخاب می شود، شاید سایر روش های ارتودنسی قابل استفاده باشن

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و نوبت دهی
× مشاوره آنلاین